MojElektromobil

Automobilka ŠKODA rozširuje svoje portfólio áut na elektrický pohon, a prichádza s novinkou ENYAQ RS iV. Ten sa pridáva v kategórii RS k svojmu predchodcovi, modelu ENYAQ COUPÉ RS iV.

Aj príchodom tohto modelu sa chcú v spoločnosti priblížiť ich cieľu. Tým je dosiahnuť do roku 2030, aby podiel elektrických áut predstavoval až 70 % z celkového predaja automobilov tejto značky.

skoda enyaq porovnanie
Porovnanie výkonnosti jednotlivých modelov | Zdroj: Skoda

Novinka prichádza s dvoma základnými dizajnovými balíkmi, RS Lounge a RS Suite. Na želanie sú k dispozícii aj nové pakety Advanced a Maxx. Ako aj pri predchádzajúcich  modeloch, aj v tomto prípade boli na výrobu používané recyklované a recyklovateľné materiály, a predáva sa s neutrálnou bilanciou emisií CO2.

Elektromobil prichádza s dvoma elektromotormi, jeden na prednej a druhý na zadnej náprave, ktoré dosahujú výkon 220 kW. Krútiaci moment 460 Nm bude poháňať všetky štyri kolesá. Maximálna rýchlosť sa oproti iným verziám rady ENYAQ iV zvýšila o 20 km/h na 180 km/h.

skoda enyaq
Nabíjať môžete maximálne až 135 kWh | Zdroj: Skoda

V aute nájdeme 82 kWh batériu, ktorá spolu so systémom nízkej spotreby elektrickej energie a vylepšenou aerodynamikou vozidla zabezpečuje dojazd viac ako 500 km. Na doplnenie elektrickej energie sa môže použiť až 135 kW nabíjanie. Batožinový priestor v objeme 585 l, bude možné zväčšiť pomocou sklopenia operadiel zadných sedadiel na 1710 l. 

Infotainment modelu ENYAQ RS iV

Elektromobil ponúka stále pripojenie na internet, s ktorým prichádzajú aj aktualizácie softvéru na diaľku. Všetky dostupné novinky a vylepšenia tak môžete mať hneď k dispozícii. Vo vozidle sú pre bezpečnosť posádky pripravené všetky najnovšie asistenčné systémy a 9 airbagov.

enyaq zvnutra
Pohľad zvnútra | Zdroj: Skoda

Travel Assist ponúka aj nové funkcie, akými je napríklad asistent pre vyhýbanie v mestskom prostredí, ktorý dokáže rozpoznať prekážky na ceste, ostrovčeky, či križovatky.

Automobilka má v pláne uviesť ENYAQ RS iV na slovenský trh približne v polovici roka 2023. Cena elektromobilu zatiaľ nebola bližšie špecifikovaná.

12. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+