MojElektromobil

Elektromobily Škoda Enyaq sa len nedávno dočkali čiastočnej modernizácie, ktorá so sebou priniesla vizuálne aj technické zmeny. A hoci by sme sa mali dočkať ešte jedného výrazného faceliftu s využitím dizajnového jazyka Modern Solid, Škoda už začína pracovať aj na priamom nástupcovi obľúbeného modelu Enyaq. Informácie priniesol portál Autocar v rozhovore s predsedom predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO a.s., Klausom Zellmerom.

Zellmer prezradil okrem iného aj to, že Škoda už koncom tohto desaťročia začne využívať podvozkovú platformu SSP. Práve nástupca súčasnej generácie modelov Enyaq má byť prvým elektrickým modelom koncernu Volkswagen, ktorý prejde z platformy MEB na novinku SSP. Tá je mimochodom pripravená na masívne využívanie a podľa aktuálny plánov ju bude využívať približne 80 % modelov z koncernovej produkcie.

Využívaná bude pre široké spektrum elektromobilov, od menších mestských modelov až po výkonné športové kúsky s výkonom 1700 koní. Na novej platforme SSP majú vyrastať prakticky všetky koncernové modely. Od základných modelov Volkswagen až po najvýkonnejšie Porsche.

Nabíjací čas pre rozmedzie 10 až 80 % kapacity má byť pri novej platforme vďaka 800 V architektúre skrátený na približne 12 minút, čo je výrazný pokrok oproti aktuálnemu priemeru platformy MEB, kde má ísť o 35 minút. S novinkou sú prirodzene spojené aj značné technologické vylepšenia, napríklad podpora pre autonómnu jazdu š

Ďalším zaujímavým vyjadrením v kontexte platformy SSP je to, že väčšina na nej postavených elektromobilov má dosahovať rovnakú ziskovosť ako alternatívy so spaľovacími motormi. Je tak zjavné, že koncern do nej vkladá veľké nádeje.

Nový Enyaq už stojaci na platforme SSP vraj uvidíme v roku 2028 alebo 2029. Približne v rovnakom čase má prebehnúť aj predstavenie plne elektrického nástupcu modelu Volkswagen Golf. Zellmer potvrdil aj to, že aj “najnovší Enyaq” sa bude vyrábať vo fabrike v Mladej Boleslavi.  Portál Autocar odhaduje, že vzhľadom na technologické vylepšenia spojené s platformou SSP by sa cena nového Enyaqu mohlo pohybovať na úrovni 5-miestnej verzie Škoda Kodiaq.

Náš tip
BMW i5: Takto jazdí najnovší elektromobil nemeckej automobilky
2. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+