MojElektromobil

Tesla oznámila dosiahnutie ďalšieho míľniku v budovaní nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Po celom svete má už viac ako 25 tisíc nabíjacích staníc. Sieť vlastných nabíjačiek patrí medzi hlavné výhody elektromobilov Tesla.

Písal sa rok 2012 a Tesla nemala ani jeden vlastný nabíjací stojan. Automobilka už začínala dodávať elektromobil Tesla Model S prvým zákazníkom, čo si prirodzene vyžiadalo rázne kroky aj v otázke nabíjania. V roku 2012 sa preto rozhodli predstaviť vlastnú sieť nabíjacích staníc Tesla Supercharger. O necelých deväť rokov neskôr je rozšírená po celom svete s primárnym zázemím v USA.

Po celom svete, aj v Európe

Na celom svete sa v súčasnosti nachádza viac ako 25 tisíc nabíjacích staníc na 2700 lokalitách. Čísla ešte z marca hovoria, že v Európe je až 6000 nabíjacích stojanov Tesla Supercharger na viac ako 600 lokalitách. Väčšina nabíjacej siete je tvorená stojanmi s nižším nabíjacím výkonom do 150 kW, ten je ale stále dostatočný. V súčasnosti už Tesla stavia nabíjačky s výkonom 250 kW, čo pri nabíjaní dokáže ušetriť zopár minút.

Náš tip
Otestovali sme Tesla Supercharger V3 Košice s Tesla Model 3

Na Slovensku sa nachádzajú štyri nabíjacie lokality Tesla Supercharger s celkovo 18 stojanmi. Nachádzajú sa v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici a v Košiciach. Posledná menovaná lokalita je aj najnovšia, spustená bola len koncom minulého roka. Nachádzajú sa tu štyri nabíjacie stojany s maximálnym výkonom 4×250 kW. Na Slovensku by čoskoro mala pribudnúť aj piata lokalita pri Trenčíne. Opäť pôjde o najmodernejšie nabíjacie stojany s výkonom 250 kW. V akom počte a na akom konkrétnom mieste vyrastú ale zatiaľ nie je jasné.

Tesla Supercharger V3 Košice
Tesla Supercharger V3 Košice | Foto: Radovan Skokan

Silný argument

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger patrí medzi najväčšie výhody elektromobilov Tesla. Majitelia týchto áut sa nemusia spoliehať na nabíjačky tretích strán, najmä pri dlhší cestách po celej Európe. Nie je potrebné riešiť nabíjacie karty, auto jednoducho pripojíte k nabíjačke a za nabíjanie zaplatíte platobnou kartou prepojenou s vašim Tesla účtom. Navigácia v aute s týmito nabíjačkami priamo počíta a dokáže trasu optimalizovať a naplánovať aj s nabíjaním.

Náš tip
Porsche postaví vlastnú sieť nabíjacích staníc po vzore Tesla Supercharger
11. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+