MojElektromobil

Po vzore Tesla Supercharger aj Porsche postaví vlastnú sieť nabíjacích staníc. Každé nabíjacie miesto by malo obsahovať šesť až dvanásť nabíjacích miest s výkonom 350 kW.

Nabíjanie je dôležité

Tesla oznámila výstavbu vlastnej nabíjacej siete ešte v roku 2012 a v súčasnosti patrí medzi najväčšie. Aj keď sa takýto nápad pôvodne nemusel zdať ako najlepší, nakoniec sa zo siete nabíjacích staníc Tesla Supercharger stala jedna z najväčších výhod elektromobilov Tesla. Priame prepojenie nabíjacej siete s navigačným systémom auta a dobrá dostupnosť sú často hlavné argumenty prečo siahnuť práve po elektromobile Tesla.

Iné automobilky sa spoliehajú skôr na nabíjaciu infraštruktúru tretích strán, a to aj napriek viacerým investíciám do nabíjacej siete. Vždy ale išlo o podporu nabíjačiek, ktoré prevádzkuje tretia strana a najbližšie k nabíjacej sieti Tesla Supercharger je Ionity. Túto nevýhodu sa viacerí výrobcovia snažia riešiť nabíjacou kartou, ktorá funguje na nabíjacích staniciach rôznych poskytovateľov. Nemecké Porsche si ale povedalo, že skúsia ísť vlastnou cestou po vzore Tesly.

Vlastná sieť aj od Porsche

Porsche plánuje výstavbu vlastnej nabíjacej siete pri dôležitých cestných ťahoch po celej Európe. Majiteľom ich elektromobilov majú zabezpečiť vysokú kvalitu služby a jednoduchšie nabíjanie. Toto rozhodnutie ale neznamená, že sa firma zbavuje nabíjacej siete Ionity a nabíjanie na týchto staniciach bude stále dostupné.

Každé nabíjacie miesto Porsche bude mať šesť až dvanásť nabíjacích staníc, a to s výkonom 350 kW alebo dokonca viac. Dobrou správou je, že pri niektorých nabíjačkách budú vybudované aj oddychové zóny s rôznymi samoobslužnými zariadeniami. „Nevyhnutná podmienka pre elektromobilitu je rýchle a jednoduché nabíjanie. To je dôvod, prečo aktuálne pracujeme na detailoch konceptu pre našu vlastnú sieť rýchlo-nabíjacích staníc. Zvolíme atraktívne miesta, aby sme zákazníkom mohli ponúknuť ten najkomfortnejší a najrýchlejší zážitok na dlhých cestách,“ upresňuje šéf Porsche, Oliver Blume.

Nakoľko je aj z týchto slov jasné, že celý projekt je v ranom štádiu, zatiaľ nepoznáme ani približný termín, kedy by s výstavbou mohli začať.

Náš tip
Volkswagen zrýchli nabíjanie na 12 minút vďaka solid-state batériám
18. marca 2021
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+