MojElektromobil

TENTO VLAK NÁM NESMIE UJSŤ!

Hospodárska politika Slovenska by mala podporiť
transformáciu automobilového priemyslu smerom k elektromobilite

Slovenská asociácia pre elektromobilitu so znepokojením sleduje smerovanie verejného diskurzu o environmentálnych cieľoch Európskej únie v oblasti znižovania emisií z cestnej dopravy, ale aj o elektromobilite všeobecne. V niektorých krajinách Európy sa téma stala predmetom populistických predvolebných bojov. Pre našu krajinu je však transformácia automobilového priemyslu na elektromobilitu obrovskou príležitosťou. SEVA preto vyzýva na odbornú diskusiu o nastavení hospodárskej politiky SR, ktorá bude zameraná na podporu prechodu našich automobiliek a lokálneho dodávateľského reťazca smerom k elektromobilite.

„Slovensko je síce na chvoste Európy v počte elektromobilov na cestách, ale musíme si uvedomiť, že domáce automobilky nevyrábajú pre náš trh. Vyvážame práve tam, kde je už dnes v priemere každý piaty predaný automobil poháňaný elektrinou z batérie,“ opisuje situáciu Patrik Križanský, riaditeľ SEVA a dodáva: „Všetky automobilky u nás v tomto ohľade majú jasnú stratégiu transformácie do roku 2030. Postupne budú vyrábať elektromobily, Volvo dokonca hneď od začiatku spustenia výroby.“

Z pohľadu nového vývoja a investícií do technológie spaľovacieho motora automobilový priemysel utlmil aktivity, zatiaľ čo globálne investície do elektromobility do roku 2030 dosiahnu výšku 1,2 bilióna dolárov. „Tento trend je jasne nastavený a vlak už odišiel zo stanice. Veľké automobilové koncerny o svojej stratégii už rozhodli a tým smerom to jednoducho pôjde. Na tomto trende nejaká petícia alebo predvolebné naťahovanie sa politikov nič nezmenia. Našťastie,” dopĺňa riaditeľ SEVA. Slovenská vláda musí začať vnímať túto rozbehnutú transformáciu ako príležitosť pre podporu nového smerovanie celého odvetvia. Mali by sme sa teda snažiť získať nové investície do komponentov a batérií pre elektromobily, o ktoré sa v súčasnosti v Európe ale aj na globálnej úrovni bojuje.

SEVA preto vyzýva politikov, aby tému elektromobility v predvolebnom období nezneužívali na populistický boj o hlasy voličov. „V danej situácii je krajne nezodpovedné prispievať k šíreniu neistoty a znižovaniu predvídateľnosti pre náš automobilový priemysel. Naopak, politici by mali všemožne podporovať túto transformáciu automobiliek s dôrazom na podporu lokálneho dodávateľského reťazca tak, aby čo najväčší počet slovenských firiem tento náročný prechod nielen zvládol, ale z neho aj čo najviac vyťažil,“ apeluje P. Križanský.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu preto vyzýva k udržaniu odbornosti vo verejnej diskusii o nastavení dlhodobej a strategickej hospodárskej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k elektromobilite a transformácii automobilového priemyslu. „Považujeme za dôležité túto diskusiu nielen iniciovať, ale aj zásobovať odbornými argumentmi tak, aby sa napriek blížiacim voľbám na Slovensku nestala téma elektromobility len jedným z ďalších dôvodov na rozdeľovanie spoločnosti a šírenie neodôvodnených obáv,“ približuje plány asociácie jej riaditeľ P. Križanský a uzatvára: „Pripravili sme 7 okruhov, ktoré považujeme za dôležité pre takúto poctivú diskusiu a budeme vyzývať relevantné štátne inštitúcie, politické strany a ostatne sektorové organizácie k odborným postojom v týchto otázkach.“

22. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+