MojElektromobil

Do konca roka 2018 by mala Tesla predstaviť 3. generáciu svojich rýchlonabíjačiek Tesla Supercharger. Hoci oficiálny termín predstavenia nepoznáme, šepká sa o dátume 20. december 2018. V spomínanom termíne by malo byť sprístupnené aj Design Studio pre objednávky Modelu 3 v Európe.

Model 3 už aj v súčasnosti dosahuje pôsobivé rýchlosti nabíjania. V prepočte je to cez 700 km/h, prevažne vďaka o 33% vyššej efektivite v porovnaní s Modelom S. Priemerná spotreba Modelu 3 v dlhodobej reálnej premávke je na úrovni iba okolo 140 Wh/km. Analýza kabeláže v Modeli 3 poukazuje na použitie hrubších vodičov medzi nabíjacím portom a obvodmi batérie než je u Modelu S. Tie by mali bez problémov zvládnuť nabíjanie špičkovým prúdom medzi 430 – 525 ampérmi, čo je v prepočte 157 – 192 kW. A to už presahuje magickú hranicu 1000 km dojazdu za hodinu nabíjania.

Táto informácia dáva zmysel, keďže Elon Musk v poslednej dobe hovoril o výkonoch 3. generácie Superchargerov v rozmedzí 200 – 250 kW. Je to síce menej než 350kW nabíjačky projektu Ionity, no nezabúdajme na to, že nabíjací výkon musí vedieť spracovať aj samotná batéria. A to bez toho, aby dochádzalo k jej výraznejšej degradácii.

Tesla musí v Európe vyriešiť ešte jeden problém. Súčasné stojany a európske Tesly používajú na nabíjanie konektor Type 2, ktorý Tesla modifikovala pre rýchlonabíjanie. Ten však už dosiahol svoje limity a nepredpokladá sa možná modifikácia pre zvládnutie výkonov 200 kW a viac. Špekuluje sa, že európsky Model 3 by mal dostať CCS port, a Supercharger stojany by mali prejsť modifikáciou pre podporu oboch štandardov.

Ak by sa informácia ukázala ako pravdivá, očakávame skorú podporu aj pre nový Model S a Model X. Pod súčasné dvierka nabíjacieho portu sa však CCS nezmestí. Preto si to bude vyžadovať facelift minimálne zadnej časti auta. Teda ak si Tesla nebude chcieť adoptovať nie príliš vzhľadné riešenie z čínskeho trhu.

A čo by znamenala rýchlosť nabíjania 1000 km/h? Napríklad to, že za 15 minút dobijete batériu na ďalších 250 kilometrov jazdy. A to hovoríme o konzervatívnych hodnotách. Skutočné čísla môžu byť ešte pôsobivejšie.

Na predstavenie sa už veľmi tešíme a o všetkom vás samozrejme budeme informovať.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. októbra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+