MojElektromobil

Rivian len pred pár dňami predstavil v Kalifornii svoje nové, menšie SUV Rivian R2. Celý svet v napätí očakával jeho odhalenie, no výrobca hneď vyrukoval s ďalším modelom – ešte menším SUV R3, ktorý má byť cenovo dostupný širokým masám a vstupenkou automobilky medzi mainstreamových výrobcov. Správu priniesol portál insideevs.com.

Ponuka spoločnosti Rivian momentálne obsahuje len dva modely s rovnakým základom – SUV R1S a pick-up R1T, ktoré sa doteraz pohybovala vo väčšom a oveľa drahšom segmente. Od modelu R2 sa očakáva, že prinesie značke úplne novú klientelu v nižšej cenovej hladine. Prichádza s dlhodobým cieľom veľkoobjemového predaja, masovej výroby a stability pre začínajúcu automobilku, ktorej sa darí lepšie ako ostatným, ale má aj mnoho problémov.

rivian r3
Rivian R3 | Zdroj: Rivian

Nikto však nečakal, že spoločnosť Rivian predstaví aj ešte menší a lacnejší model R3. Malý elektromobil, ktorý svojím tvarom takmer pripomína legendárnu Ladu Nivu, prináša Rivian do nového segmentu. Vozidlo je približne o päť centimetrov kratšie ako R2, má menší rázvor, ale má využívať rovnakú techniku.

Rivian R3 dojazd

Predstavitelia spoločnosti Rivian uviedli, že zákazníci pri modeloch R2 aj R3 budú mať na výber medzi dvomi veľkosťami batérií, pričom väčšia z nich má za cieľ ponúknuť dojazd viac ako 480 kilometrov a najrýchlejšie verzie budú schopné zrýchliť z nuly na 60 km/h len za tri sekundy.

Rivian R3 cena a dostupnosť

Očakáva sa, že cena modelu R2 bude približne 45 000 USD (41 260 eur). Cena modelu R3 bude pochopiteľne ešte nižšia, hoci výrobca zatiaľ neposkytol ani hrubý odhad.

Mohlo by vás zaujímať:

Modely R2 a R3 budú po uvedení na severoamerický trh dostupné aj na globálnom (vrátane európskeho) trhu, uviedli predstavitelia spoločnosti. Model R3 aj s jeho športovejším derivátom R3X sa má vyrábať v pripravovanej továrni v Georgii. Vozidlá Rivian R3 a R3X zatiaľ nemajú zverejnený oficiálny dátum uvedenia na trh.

Konkurenciou v segmente kompaktných SUV môžu byť novému modelu R3 napríklad Hyundai Kona Electric, či Mercedes-Benz EQA, ktoré sme nedávno podrobili redakčným testom.

Náš tip
Test Mercedes-Benz EQA 350 4MATIC: Malá veľká hviezda

12. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+