MojElektromobil

Od štvrtka máme na Slovensku prvú nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger V3 s CCS konektorom. Pre majiteľov starších vozidiel Model S a X to nie je dobrou správou, keďže sa na nej nedokážu nabiť. Je nutné upraviť nabíjací adaptér zo štandardu Type2 na CCS.

Ultrarýchla nabíjacia stanica - Tesla Superchager V3 Košice
Ultrarýchla nabíjacia stanica – Tesla Superchager V3 Košice

Novým štandardom ultrarýchleho nabíjania pre elektromobily je CCS – Combined Charging System. Podporujú ho všetky elektromobily vyrábané v posledných ~2 až 3 rokoch. Staršie vozidlá však majú problém a bez úpravy nabíjacieho portu sa jednoducho na niektorých staniciach nenabijú.

Ide napríklad o sieť Ionity, alebo o 3.generáciu siete Tesla Supercharger, ktorá podporuje len CCS štandard a teda nabijú sa na nej len vozidlá Tesla Model 3 a Model Y. Takáto nabíjacia stanica vo štvrtok 3.decembra pribudla v Košiciach. Onedlho pribudne aj v Trenčíne a rýchlo pribúdajú po celej Európe.

Cena a dostupnosť

V prípade, že ste majiteľom Modelu S a X bez takéhoto adaptéra, je možné vykonať takzvaný retrofit na štandard CCS. Nezaobíde sa to však bez návšetvy Tesla servisu.

Je potrebné vykonať hardvérovú výmenu nabíjacích okruhov, ktorá trvá približne hodinu. Cena je rovnaká v každom oficiálnom servise – zaplatíte si 299€ s DPH.

Pokrytie nabíjacích staníc Tesla Supercharger - stredná Európa (Foto: Supercharge.info)
Pokrytie nabíjacích staníc Tesla Supercharger – stredná Európa (Foto: Supercharge.info)

Najbližšie to pre majiteľov bude pravdepodobne vo Viedni, no je tu možnosť servisovania v Prahe, Grazi, Linzi, Salzburgu, alebo ďalších servisoch. Termín si objednajú prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo telefonicky.

Do pár mesiacov má pribudnúť aj servis v Budapešti a mobilný servis na slovensko-českej hranici, ktorý pribudne v 1.kvartáli budúceho roka. Je tu aj možnosť výmeny v neoficiálnom servise Tesla Clinic Service v Prahe, v ktorom si za retrofit zaplatíte ~504€ s DPH.

Termíny na retrofit CCS - Tesla servis Viedeň
Termíny na retrofit CCS – Tesla servis Viedeň

Termíny v aplikácii Tesla pre tento úkon sú dostupné ešte do Vianoc. Majitelia, ktorí boli v servisoch Tesly v poslednom období, hlásia, že ich na rakúskych ani českých hraniciach nikto nekontroloval a bez problémov vošli aj vyšli z danej krajiny.

Situácia s pandémiou a jej obmedzeniami je však nevyspytateľná a môže sa zo dňa na deň zmeniť. Preto si pre výlet do zahraničného servisu dobre skontrolujte aktuálne opatrenia na hraniciach, napríklad na webe Ministerstva zahraničných vecí.

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

5. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+