MojElektromobil

Renault oznámil, že výroba jeho priekopníckeho elektromobilu Zoe sa skončí 30. marca 2024. Elektromobil, ktorý bol priekopníkom na trhu elektrických vozidiel, uvoľní miesto pre novú generáciu Renaultu. Na jej čele má stáť Renault 5, informuje Electrive.

Rozhodnutie zastaviť výrobu Zoe nebolo celkom neočakávané, keďže Renault už prezradil, že nová generácia už nepríde. Automobilka teraz stanovila konečný dátum výroby vo svojom závode Flins. Od svojho debutu v roku 2012 dosiahla Zoe významný úspech, pričom k dnešnému dňu bolo vyrobených približne 420 000 kusov. Dopyt po vozidle však postupne klesá, v minulom roku sa predalo 12 182 kusov, čo je takmer polovica z počtu predaných v roku 2021. Avšak v porovnaní s inými elektrickými modelmi Renault zostávajú predajné čísla Zoe stále konkurencieschopné.

Odkaz Zoe ostáva aj naďalej vďaka technológii, ktorú spropagovala, a to V2G. Elektromobil popularizoval technológiu V2G a teraz jej nástupca chce pokračovať v tejto priekopníckej inovácii. Renault 5, ktorý chcú predstavený koncom tohto roka, sa má vyrábať vo francúzskom Douai.

Renault Zoe test
Renault Zoe | Foto: Radovan Hlôška

Okrem Zoe sa ku koncu výroby blíži aj elektrické mikro-auto Twizy, ďalší francúzsky elektrický priekopník. Renault odhalil, že Twizy v septembri 2023 nahradí Mobilize Duo a jeho nákladný model Bento. Nové modely budú plne integrované do továrne vo Flins, prijmú princípy obehového hospodárstva a ponúknu nové prístupy k používaniu auta.

Nové modely no rovnaký cieľ

Jednou z kľúčových oblastí, kde Zoe vydláždila cestu svojim nástupcom, je technológia nabíjania. Zoe od Renaultu sa zúčastnila niekoľkých pilotných projektov typu vehicle-to-grid (V2G), ktoré demonštrovali potenciál obojsmerného nabíjania. Táto technológia umožňuje elektromobilom nielen čerpať energiu zo siete, ale aj vracať do nej prebytočnú energiu, čím sa zvyšuje stabilita siete a umožňuje sa udržateľnejší energetický ekosystém. Rovnako pri výpadkoch elektrickej energie môžu aj domácnosti využívať auto ako záložný generátor.

Na ďalšiu podporu uvedenia Renaultu 5 značka predstavuje službu Mobilize V2G, ktorá obsahuje aplikáciu pre smartfóny, a tá používateľom umožňuje naprogramovať obojsmerné nabíjanie. Zákazníci si môžu nastaviť kritériá, ako napríklad požadovaná úroveň batérie a čas, kedy plánujú vozidlo používať. Renault má v úmysle túto službu v budúcnosti rozšíriť aj na ďalšie elektrické modely, a to všetko vďaka priekopníckej práci Zoe.

Náš tip
Tesla chce cenovo dostupný elektromobil vyrábať v Indii. Koľko má stáť?
28. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+