MojElektromobil

Automobilka Renault predstavila na dnešnej tlačovej konferencii svoje dlhodobé plány. Veľkú časť v nich preberajú nové elektrifikované a plne elektrické modely. Na predstavenie nových modelov boli pripravený aj koncernoví partneri, avšak veľkú pozornosť si získal koncept elektromobilu Renault 5.

Elektromobil Renault 5

Na konferencii zaznelo niekoľko konkrétnych a zaujímavých informácií. Automobilka napríklad spomenula vodíkový pohon pri ľahkých úžitkových vozidlách. V roku 2025 bude polovica predstavených vozidiel Renault čisto elektrických. Konkrétne spomenuli sedem nových elektrických áut. V rovnakom čase majú mať elektromobily 30 % podiel na všetkých predajoch. Aby tieto slová aspoň čiastočne zhmotnili hneď počas konferencie, verejnosti predstavili koncept elektromobilu Renault 5. Pôvodná verzia sa dostala do predaja ešte v roku 1972.

Legendárna „päťka“ tak ožíva v podobe, ktorú milovníci klasického pohonu nebudú vítať s otvorenou náručou. Základné línie zostávajú zachované, no zároveň sú výrazne prepracované do moderného až futuristického vzhľadu. Prehliadnuť sa nedá výrazne športovejší dizajn. Dizajnér automobilky Renault, Gilles Vidal, opísal novinku týmito slovami: „Dizajn Renault 5 Prototype je založený na R5, kultovom modeli nášho dedičstva. Prototyp jednoducho stelesňuje modernosť, súčasnosť a kombinuje vlastnosti ako mestský, elektrický a atraktívny.

Renault dal priestor aj Dacii, ktorá predstavila nový a moderne vyzerajúci koncept SUV s názvom Bigster. To síce nie je elektrické, avšak výrobca tvrdí, že môže byť osadené aj hybridným alebo iným alternatívnym typom pohonu. Nie je teda vylúčené, že by siahli aj po čisto elektrickom pohone. Túto flexibilitu umožní platforma CMF-B, za ktorou stojí aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Moderná Dacia zatiaľ ako hybrid

Dacia ale taktiež pracuje na svojom elektromobile Dacia Spring Electric, ktorý by sa mal dostať do predaja koncom tohto roka. Ponúknuť má dojazd do 300 kilometrov pri mestskom cykle či DC nabíjanie s výkonom 30 kW. Z toho je jasné, že ide o mestské auto, maximálne s využitím do bližšieho okolia. Potvrdzujú to aj veľmi kompaktné rozmery 3,734 mm x 1,622 mm x 1,516 mm (dĺžka x šírka x výška).

dacia bigster koncept

14. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+