MojElektromobil

Tlačová konferencia Renault s podtitulom EWays je za nami. Automobilka odhalila dva elektromobily – Dacia Spring Electric a zatiaľ prototyp plne elektrického Renault Megane. Oba elektromobily sa dostanú do predaja koncom budúceho roka.

Dacia Spring Electric

O Dacia Spring Electric sme vedeli už dávno, no na konkrétny vzhľad či parametre sme si museli ešte počkať. Teraz už je však isté, že pôjde o výhradne mestský elektromobil, o čom svedčí aj pohonná jednotka. Elektromotor ponúkne výkon iba 33 kW, teda asi 44 koní a krútiaci moment 125 Nm. V podvozku bude osadená batéria s kapacitou 28,6 kWh, ktorá zabezpečí dojazd v mestskom cykle WLTP 295 kilometrov. Bežnom 225 kilometrov.

Rozmery: 3,734 mm x 1,622 mm x 1,516 mm (dĺžka x šírka x výška) | Rázvor: 2,423 mm

Štandardom tu bude nabíjanie striedavým prúdom cez 6,6 kW palubnú nabíjačku. Za príplatok však bude možné osadiť konektor pre DC nabíjanie s výkonom do 30 kW.

Jednotlivé nabíjacie časy sú nasledovné:

DC nabíjani do 30 kW (80 %) < 60 minút
AC nabíjanie 7,4 kW (100 %) < 5 hodín
AC nabíjanie 3,7 kW (100 %) < 8 hodín a 30 minút
AC nabíjanie 2,3 kW (100 %) < 14 hodín

Z pohľadu priestoru poteší kufor s objemom 300 litov, a to bez priestoru pre rezervné koleso. Dacia o tomto elektromobile hovorí ako o Logan vo svete elektromobilov. Firma naráža na nízku cenovku, ktorá zatiaľ nie je známa. Hovorí však, že pôjde o najlacnejší mestský elektromobil. Špekuluje sa zatiaľ o sume 15 tisíc eur. Firma chce auto dostať naozaj ku každému, a to aj vďaka zdieľaniu áut, ktoré spustí už začiatkom roka vo Francúzsku. Prvé dodávky zákazníkom sú naplánované na jeseň 2021.

V pláne je aj Cargo verzia, ktorá ponúkne batožinový priestor až 800 litrov. Má ísť o ideálne vozidlo pre účely last-mile delivery.

Pôvodný článok 15. októbra 2020, 10:30

Z pohľadu elektromobilov je súčasná ponuka Renaultu skromná. Už niekoľko rokov pozostáva z modelu Renault Zoe, ktorý však patrí medzi to lepšie, čo môžete v súčasnosti kúpiť pri pomere ceny a ponúkaných parametrov. Už dnes však automobilka predstaví dva nové elektromobily, pričom jeden z nich má byť aj cenovo dostupná Dacia Spring.

Renault Zoe je na trhu už od roku 2012, no samozrejme sa postupne dostávali na trh stále novšie verzie s vyšším výkonom, lepším nabíjaním či väčšou batériou. Zoe určite patrí medzi najúspešnejšie elektromobily pri pohľade na čísla predajov. Ponúka totiž celkom slušný dojazd za cenu, ktorá patrí medzi tie najnižšie v danej kategórií. Renault to má teda rozbehnuté dobre, no za osem rokov by už bolo načase priniesť aj niečo nové, s čím by mohla zamiešať karty.

Najlacnejšia Dacia Spring

Už dlhší čas vieme, že aj Dacia prinesie svoj vlastný elektromobil. Sesterská automobilka Renaultu je známa veľmi dostupnými cenami, pričom v elektrickej verzii by to nemalo byť inak. Z rôznych miest počúvame slová o cenovej revolúcii či elektromobile za 10 tisíc eur. Ponúkané parametre sú nateraz záhadou, no nakoľko má ísť skôr o mestské auto, predpokladá sa dojazd okolo 200 kilometrov podľa normy WLTP. Je to však iba odhad. Dôležité tiež budú určite údaje ako rýchlosť nabíjania a podobne.

Dacia Spring má byť odhalená už dnes spolu s ďalším elektromobilov od Renaultu. Tu máme informácií ešte menej a jediné čo nám Renault zatiaľ prezradil je typ a platforma. Pôjde o elektrický crossover na novej platforme DMF – EV. Tu ale nevieme ani možný dojazd, takže na kompletné informácie si budeme musieť počkať ešte zopár hodín. Špekuluje sa iba o názve, ktorý by mal byť Zandara. Vystačiť si zatiaľ musíme s teaser videom.

Oficiálne odhalenie nových elektromobilov od Renaultu je naplánované už na dnes, 15. októbra o 17:00. Tlačová konferencia bude vysielaná naživo na oficiálnej stránke skupiny Renault.

15. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+