MojElektromobil

Rovnako ako Volkswagen, aj francúzsky koncern Groupe PSA pristupuje k dočasnému odstaveniu svojich výrobných podnikov. Dôvodov na to má hneď niekoľko, všetky však súvisia s momentálnou krízovou situáciou spôsobenou šírením nového koronavírusu.

Vedenie spoločnosti uvádza, že prioritou je ochrana zdravia zamestnancov pred koronavírusom, no podnik eviduje aj narastajúce komplikácie s dodávkami dielov a celkovo klesajúcim dopytom na trhu. Tieto tri dôvody preto stoja v pozadí rozhodnutia koncernu pre zastavenie výroby v európskych závodoch.

Na Slovensku sa aktuálny stav konkrétne týka fabriky v Trnave, ktorá sa od roku 2019 venuje aj elektromobilite. Z tamojších výrobných liniek schádza elektrický Peugeot e-208 a avizované bolo aj spustenie výroby batérií pre elektromobily a plug-in hybridy.

Produkcia v trnavskej automobilke bude zastavená vo štvrtok 19. marca, od 6. hodiny ráno. Predpokladá sa, že odstávka potrvá do piatka 27. marca, kedy by v ideálnom prípade mohlo dôjsť k obnoveniu výrobných procesov.

Maximálna prevencia

V samotnej trnavskej automobilke zatiaľ nebol potvrdený prípad nového koronavírusu a všetky opatrenia preto majú preventívny charakter.

Hovorca Groupe PSA Slovakia, Peter Švec, uviedol, že v trnavskom závode bol doteraz v súvislosti s koronavírusom prijatý komplexný súbor ochranných opatrení, a to pre zamestnancov, ako aj pre dodávateľov, ktorí sa pohybujú v areáli.

“Aj dnes, v utorok 17. marca ráno sme distribuovali ochranné hygienické rúška celoplošne pre každého zamestnanca,” uvádza hovorca trnavského podniku, Peter Švec.

Pre zostávajúce dva dni, do ukončenia výroby, budú prijaté dodatočné opatrenia, ktoré majú zabezpečiť maximalizovanie prevencie zamestnancov proti koronavírusu. Automobilka sa však téme venuje už dlhodobo.

“Prakticky tri posledné týždne, od záveru bratislavských jarných prázdnin, sa denno-denne venujeme korona-vírusu ako hlavnej téme. Na dennej báze aplikujeme prísne preventívne hygienické opatrenia, aby sme predovšetkým chránili zdravie zamestnancov.”

Odstávka naprieč celou Európou

Koncern Groupe PSA tento týždeň postupne odstaví výrobu vo všetkých svojich európskych fabrikách. Proces začal už včera, 16. marca, vo Francúzsku a Španielsku a pokračovať bude každým dňom, až do štvrtka 19. marca, kedy svoje brány uzavrú podniku na Slovensku a v Británii.

Náš tip
Citroën Ami: Lacný elektromobil, ktorý príde v júni
17. marca 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+