MojElektromobil

Nižšie uverejnený text je siedmou kapitolou z e-booku Príručka elektromobilistu 2024 – Čo zvážiť pri kúpe elektromobilu?, ktorý si môžete úplne bezplatne stiahnuť tu.

V prípade, že máte záujem o tlačenú formu 2. revidovanej verzie Príručky elektromobilistu, získať ju môžete počas výstavy Salón Elektromobilov 2024. Najbližšie sa vidíme 29. až 30. júna v Martine. Viac informácií a registráciu nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

Prečo venovať pozornosť softvérovým aktualizáciám?

Softvérové aktualizácie upravujú a vylepšujú vlastnosti vozidla. Elektromobil sa vďaka tomu vyvíja v čase. V niektorých prípadoch, ak ide o masívnu úpravu, je na inštaláciu aktualizácie potrebné navštíviť servis.

Celkovým trendom je integrácia takzvaných aktualizácií vzduchom, ktoré sa označujú aj ako OTA aktualizácie. Ich základný princíp si môžeme prirovnať k aktualizáciám operačného systému počítača či mobilu. Stiahnu a nainštalujú sa vo vlastnej réžii a jediné, čo musí spraviť majiteľ elektromobilu, je potvrdenie tohto procesu. A čo takéto aktualizácie vlastne prinášajú? Nejde len o vizuálne úpravy grafického rozhrania, hlasové služby či nové mapové podklady. Ide aj o skutočne výrazné úpravy, ktoré takpovediac odomykajú plný potenciál hardvérovej výbavy vozidla.

Medzi typické príklady patria vyšší nabíjací výkon, vylepšenia batériového manažmentu pre lepší dojazd, kam ale môže spadať aj režim ochrany batérie, nové jazdné režimy, nové funkcie pre využívanie z mobilnej aplikácie alebo špecifické technológie ako je Car2X. Ide o systém lokálneho varovania, kedy vozidlá na ceste medzi sebou komunikujú a výsledkom sú upozornenia na poruchy, koniec dopravnej zápchy, stavby a miesta nehody, na špeciálne vozidlá a núdzové brzdenie vozidiel pred vami.

Podpora softvérových aktualizácií otvára dvere aj pre donedávna nevídané možnosti. Zohratý trojuholník softvér, hardvér a online konektivita automobilkám umožňuje experimentovať s novými obchodnými modelmi. Myšlienka je jednoduchá. Zákazník si kúpi vozidlo, ktoré je toho po stránke „železa“ schopné ponúkať skutočne veľa, no plný potenciál je blokovaný softvérovo. Tieto možnosti si odomkne na diaľku cez spoplatnenú aktualizáciu. Výhodou je nižšia obstarávacia cena s možnosťou dodatočného vylepšenia vozidla na niekoľko kliknutí.

23. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+