MojElektromobil
eAutoportal 30. októbra 2017

V rámci ankety e-Auto Roka 2017 uskutočnil náš portál aj prieskum ohľadom elektrických a hybridných vozidiel. Zúčastnilo sa ho až 1 363 respondentov, za čo všetkým veľmi pekne ďakujeme. Z výsledkov vyplynulo, že „ideálnym“ elektrifikovaným automobilom je pre Slováka elektrický či hybridný hatchback nižšej strednej triedy s 5-ročnou zárukou na vozidlo a s viac ako 8-ročnou zárukou na batériu, ktorý stojí 15 až 20 tisíc eur. V následujúcich riadkoch si však preferencie Slovákov rozoberieme podrobnejšie.

Keďže existuje viac druhov elektrického pohonu, zaujímalo nás, ktorý z nich najviac preferujú Slováci. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že čisto elektrický (36,3 %) a hybridný pohon bez nutnosti nabíjania (37,4 %) sa teší takmer rovnakej priazni. Pre plug-in hybridný pohon, ktorý je akousi strednou cestou medzi klasickým hybridným a elektrickým pohonom by sa rozhodlo 26,3 % respondentov.

Náš tip
Výsledky ankety e-Auto Roka 2017: Spoznali sme najlepšie elektrifikované automobily za rok 2017

elektromobily na slovenskom trhu predaje elektromobilov plug-in hybridov slovensko september 2017

S kúpou si počkajú

Samozrejme nás zaujímalo aj to, v akom časovom horizonte plánujú Slováci kúpu elektrifikovaného vozidla. Až takmer polovica z nich sa vyjadrila, že to bude pravdepodobne za viac ako 5 rokov. Do piatich rokov o nich uvažuje takmer 30 % dopytovaných. 14 % Slovákov by chcelo vlastniť elektrifikovaný automobil do 2 až 3 rokov. Najbližšom období, do jedného roka, je šanca, že vozidlo s ekologickým pohonom si obstará takmer 9 % respondentov.

Redakčné testy sú základ

Pre výber konkrétneho elektrifikovaného automobilu sa Slováci rozhodujú najmä na základe redakčných testov uverejnených v médiách (55 %). Referencie známych, predvádzacie jazdy, dojem z vozidla pri návšteve showroomu a akciové ponuky takmer zhodne ovplyvnia cca tretinu záujemcov. Podotýkame, že respondenti mohli označiť 2 odpovede.

Hlavnými dôvodmi prečo by si Slováci obstarali elektrifikované vozidlo sú nízke prevádzkové náklady (65,8 %), ekológia prevádzky (50,6 %) a technologická vyspelosť (38,6 %). Hlasujúci mali aj v tomto prípade 2 možnosti voľby.

Náš tip
Prieskum: Ako vnímajú Česi elektrické automobily?

tesla model 3 testovacia jazda

Cena zohráva najdôležitejšiu úlohu

Zaujímalo nás aj to, čo by Slovákov najviac motivovalo k urýchleniu kúpy elektrifikovaného vozidla. Úplne jednoznačne by to bolo zníženie ich cien, keď túto možnosť označilo takmer 80 % hlasujúcich. Ani predĺženie elektrického dojazdu (40,3 %) či rozšírenie nabíjacej siete (34,5 %) nie je žiadnym prekvapením. Na druhej strane, len 11 % Slovákom sa máli aktuálna ponuka elektrifikovaných vozidiel na našom trhu. To znamená, že väčšina z nich by si už dnes dokázala vybrať konkrétny model. Opäť boli na výber 2 možnosti.

Pýtali sme sa aj na minimálne akceptovateľnú dĺžku záruky na elektrifikované automobily a ich batérie. Takmer polovica Slovákov požaduje 5-ročnú záruku na vozidlo a skoro tretina viac ako 8 rokov na batériu. Zvyšným dvom tretinám však „postačí“ 5 až 8 ročná záruka na akumulátor.

Dojazd bežných elektromobilov postačí 17,3 % Slovákov

Akceptovateľným dojazdom elektromobilu je pre Slovákov najmä rozsah 300 až 400 km (27,5 %) a 400 až 500 km (27,2 %). 200 až 300 km dojazd, ktorý už dnes ponúka väčšina moderných elektromobilov, je akceptovateľný pre 17,3 % opýtaných. Na viac ako 500 km dojazd si zrejme počká 18,5 % respondentov. Ich jedinou súčasnou možnosťou sú elektromobily značky Tesla, ktoré sa však predávajú za málo akceptovateľné ceny.

Elektrický dojazd je dôležitý aj pri plug-in hybridných automobiloch. Najviac Slovákov by si prialo, aby vozidlá s týmto druhom pohonom dosahovali dojazd väčší ako 60 km (39 %). Avšak aj dnešné plug-in hybridy dokážu uspokojiť požiadavky respondentov. Veď štvrtine z nich postačí rozsah 40 až 50 km. Ďalšia štvrtina požaduje 50 až 60 km, čo zas pokryjú prichádzajúce plug-in hybridné modely.

Náš tip
V prieskume ohľadom vernosti Nemcov k automobilovým značkám skončila Tesla na 2. mieste

nabijanie elektromobil etiketa

Záujem najmä o nižšiu strednú triedu

Veľmi nás zaujímalo, o aký typ elektrifikovaných automobilov majú Slováci najväčší záujem. Tretina z nich preferuje hatchback nižšej strednej triedy. Štvrtine by  vyhovoval sedan strednej triedy. Menším prekvapením boli pre nás výsledky „SUV-éčiek“, kompaktné SUV (18,1 %)/SUV strednej a vyššej triedy (7,7 %), veď tento segment v posledných rokoch významne expanduje. 11 % opýtaných preferuje malé mestské vozidlá.

Zaujímali sme sa aj o to, koľko by boli Slováci ochotní zaplatiť za elektrifikovaný automobil. Pre takmer 30 % je akceptovateľná suma 15 až 20 tisíc eur. 23,2 % by dalo za vozidlo 20 až 25 tisíc eur a 22,7 % menej ako 15 000 €. Súčasné cenové hladiny čistokrvných elektromobilov sú akceptovateľné pre takmer štvrtinu respondentov – 25 až 30 tisíc (15,5 %), 30 až 35 tisíc (9,3 %).

Čo sa týka financovania kúpy elektrifikovaného vozidla, 30 % Slovákov by využilo možnosť jednorázovej úhrady plnej sumy.  Viac ako štvrtina by využila štandardný leasing a 9,3 % opýtaných operatívny leasing. Pomerne vysokej priazni sa teší aj financovia na pomerné časti, tzv. „tretinky“, „štvrtinky“ a pod (21,4 %).

30. októbra 2017
Fotománia

+