MojElektromobil

Počas posledného týždňa sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas prebiehajúceho týždňa.

Kia EV6 sa dočká vylepšení

Elektrický crossover Kia EV6 dostane v roku 2024 niekoľko technologických aj dizajnových vylepšení. Ponuka elektromobilov Kia s označením EV sa rýchlo rozrastá a prvý model s týmto označením, ktorý bol uvedený v roku 2021, očakáva v nasledujúcom roku facelift. Kia chce držať krok s konkurenciou nových elektromobilov. V októbri predstavila sériovú verziu nového kompaktného crossoveru EV5 a dvojicu nových konceptov EV3 a EV4.

Pri výročí narodenín portálu prinášame súťaž o 100 kalendárov

História portálu MojElektromobil.sk sa začala písať ešte v roku 2017. Pod menom eAutoPortal.sk sme to, na prvý pohľad možno trošku paradoxne, odštartovali 1. apríla. Na Deň bláznov… Toto rozhodnutie za sebou v skutočnosti malo hlbšiu myšlienku. Elektromobilita na Slovensku bola vo svojom ranom štádiu a téme sa naplno venovalo „len pár bláznov“. A my sme sa videli medzi nimi. A keďže už postupne odrátavame dni do najkrajšieho obdobia roka, do Vianoc, tak sme sa rozhodli spojiť tieto dve príležitosti do narodeninovo-vianočnej súťaže. Pre fanúšikov sme si pripravili 100 kusov nástenných kalendárov elektromobilov na rok 2024 vo formáte A3.

Nabíjať budeme za lacno aj v roku 2024

Slovenské domácnosti v roku 2024 nebudú v porovnaní s rokom 2023 platiť viac za elektrickú energiu. Ako informoval tlačový odbor MH SR, ceny elektrickej elektriny, plynu a tepla sa v roku 2024 pre domácnosti nezmenia. Meniť sa nebudú ani poplatky a ceny za distribúciu. Pre majiteľov elektromobilov by to v praxi malo znamenať, že počas roka 2024 budú za domáce nabíjanie platiť rovnako ako v roku 2023.

Volkswagen pozastavil výrobu svojich dvoch elektrických modelov

Koncernové dvojičky, Volkswagen ID.3 a Cupra Born to majú na trhu s elektromobilmi náročné. V ich cenovej kategórii existuje veľa schopných konkurentov, a práve to je hlavným dôvodom, prečo sa ich výroba pozastavuje, pretože Wolkswagen zaznamenáva pokles dopytu. Automobilka momentálne bojuje aj s nedostatkom motorov. Problém je konkrétne s nedostatkom motorov APP550 s výkonom 210 kW a krútiacim momentom 550 Nm. Spomínané modely ale používajú staršie motory a problémy s dostupnosťou sa ich nedotkli.

Vylepšili populárne BMW tak, že na jedno nabitie prejde aj tisíc kilometrov

BMW iX je veľké elektrické SUV, ktoré ponúka vysoký výkon, obrovskú batériu a veľmi slušný dojazd. Pre jeho dizajn je tento elektromobil milovaný, no nenávidený zároveň. V ponuke je v troch verziách, pričom tá najvýkonnejšia (BMW iX M60) má 619 koní a z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť len za 3,8 sekundy. Prototyp BMW iX so špeciálnou batériou dokáže na jedno nabitie prejsť neuveriteľných 978 kilometrov podľa testovacej metodiky WLTP.

10. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+