MojElektromobil

Doplnené informácie o dostupnosti v Európe.

NIO Day: nový elektrický sedan ET5 s dojazdom 1000km a plán expanzie do roku 2025

Každoročné podujatie NIO Day, ktoré sa tento rok konali v čínskom Shouzu, prinieslo opäť viacero noviniek. Nechýbalo predstavenie sedanu s dojazdom 1000km a plán expanzie do roku 2025. Bližšie informácie nám prináša portál electrek.co.

Tento rok bolo na podujatí možné po prvýkrát vidieť nový inteligentný sedan strednej veľkosti ET5. Pri tomto modeli bude rozhodne lákadlom dojazd viac než 1 000 km CLTC s cenovkou, ktorá podliezla 41 000 dolárov. Na základe parametrov a celkovej ceny ide o reálneho konkurenta Tesly v Číne. Okrem predstavenia tohto nového sedanu sme sa na podujatí mohli dozvedieť bližšie informácie aj o dostupnosti nových funkcií ET7 a plánoch NIO na celosvetovú expanziu.

Predstavenie sedanu s dojazdom 1000km

NIO Day sa stala tradičným každoročným podujatím. Práve na tomto mieste sa automobilka NIO každý rok odhodlá ku oficiálnemu predstaveniu noviniek a nových modelov elektromobilov. NIO Day 2020 sa konala až v priebehu januára 2021. Práve tu však automobilka predstavila svoj kľúčový model ET7. Zároveň sa automobilka vyjadrila tým spôsobom, že tento prémiový elektromobil je len prvým z troch modelov, ktoré budú debutovať na NIO technologickej platforme 2.0 v roku 2022.

V priebehu októbra bolo potvrdené, že tohtoročné NIO Day 2021 sa bude konať 18. októbra v priestoroch olympijského športového centra v Suxhou. V momente zverejnenia tejto informácie sa v kuloároch začalo špekulovať o tom, čo nám automobilka prinesie. Hovorilo sa primárne o novom dostupnejšom sedane s označením ET5.

V pôvodných informáciách sa tiež hovorilo, že NIO pravdepodobne predstaví hneď dva elektromobily, rovnako ako aj svoju novú podznačku, ktorou osloví masový trh elektromobilov. Niekoľko dní pred podujatím sa však na svetlo sveta dostali zábery elektromobilu, ktorého zadné partie sa nápadne podobali práve na model ET7.

Nové detaily elektromobilu ET7

Bližšie informácie o modeli ET5 boli zo strany NIO zdieľané prostredníctvom tlačovej správy. Tá sa v podstate zhodovala s programom odhalenia na NIO Day. Automobilka sa k novému ET5 vyjadrila takým spôsobom, že ide v podstate o elektromobil, ktorý bol od počiatku navrhnutý s ohľadom na autonómne riadenie.

Nový model ET5 príde na trh s autonómnym riadením NIO (NAD), NIO Aquila Super Senzing a NIO Adam Super Computing. Automobilka NIO uviedla, že autonómne funkcie sa budú postupne zavádzať po ich overení. Počíta sa aj s možnosťou ich riadenia vo forme mesačného predplatného.

Podobnosť s modelom ET7 sa nedá zaprieť Zdroj: NIO

Technické parametre ET5

Za zmienku stoja aj technické parametre ET Na stokilometrovú rýchlosť sa ET5 dostane za 4,3 sekundy. Jeho vysoko výkonné štvorpiestové pevné strmene ponúkajú brzdnú dráhu zo 100 kilometrovej rýchlosti do úplného zastavenia na hranici 33,9 metra.

Koeficient odporu ET5 je na hranici 0,24, pričom jeho dojazd CLTC je 550 + kilometrov so štandardnou 75 kWh batériou. So 100 kWh batériou je dosahovaný dojazd viac ako 700 km. Dojazd pri verzií so 150 kWh batériou sa vyšplhal nad 1000 kilometrov.

Sklamaním rozhodne nebude ani interiér ET5. Ten je vybavený PanoCinema, panoramatickým digitálnym kokpitom s technológiou ER a VR. NIO sa pri vývoji ET5 spojilo so spoločnosťou NREAL, ktorý sa špecializuje na AR zariadenia. Spoločnými silami NIO a NREAL vyvinuli AR okuliare exkluzívne pre NIO. Tie dokážu pre vodiča premietať 201 palcovú obrazovku na šesť metrov.

Podľa predpokladov sa  cena ETP ustáli na hranici 51 450 dolárov pred uplatnením dotácií a 40 470 dolárov s BAAS (Battery-as-a-Service). Prvé dodávky by mali ku klientom doraziť v septembri 2022.

Európska dostupnosť NIO ET5

Portál Electrive zverejnil koncom januára 2022 čerstvé informácie o dostupnosti modelu NIO ET5 v Európe. Plánovaný termín vychádza priamo z vyjadrenia generálneho riaditeľa čínskej automobilky, Williama Li.

NIO svoju európsku expanziu začalo v Nórsku, a práve tam začne aj s dodávkami elektrického sedanu ET5. Konkrétne k tomu má dôjsť v priebehu jari 2023. Nasledovať má aj distribúcia na ďalšie “zámorské trhy”, no v tomto prípade neboli spomenuté žiadne ďalšie podrobnosti.

Dozvedeli sme sa aj to, že druhý model, vylepšené NIO ET7, bude v Nórsku dostupný od štvrtého kvartálu 2022.

Aktualizácia modelu ET7

Po predstavení nového modelu ET5 automobilka pristúpila aj k informovaniu o ďalších novinkách. Oficiálne bol potvrdený  dátum začatia potvrdzovania objednávok na ET7 na január 2022. Dodávky by sa mali ku klientom dostať koncom marca 2022. Na ET7 bolo medzičasom pridaných alebo vylepšených 20 funkcií a špecifikácií. Spomeňme napríklad zrýchlenie  z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy alebo koeficient odporu optimalizovaný na hodnotu 0,208.

Aktualizácie sa dočká aj viacero funkcií NIO ET7 Zdroj: NIO

Plán expanzie do roku 2025

NIO zároveň priblížilo svoj plán expanzie. Mieri do Európy, a to vrátane Nórska, Nemecka. V pláne je však aj expanzia do zámoria. V priebehu roka 2022 by sa automobilka chcela dostať do krajín ako Holandsko, Švédsko a Dánsko, pričom do roku 2025 by chcela svoje modely dodávať už do 25 svetových krajín.

26. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+