MojElektromobil

Predaje elektromobilov a nabíjateľných áut v Európe rýchlo rastú. V júni 2021 zaznamenali až 18% podiel na celkových registráciách. Najpredávanejší model vás neprekvapí.

Registrácie nových áut v EÚ

Analytická spoločnosť JATO Dynamics zverejnila dáta o nových registráciách osobných vozidiel v Európe (26 krajín) za jún 2021. Zaregistrovalo sa 1,27 milióna áut, podiel nízkoemisných áut (elektrických a plug-in hybridných) je až 18%. Najpredávanejší model je Volkswagen Golf, no na druhom mieste mu šliape na päty elektromobil Tesla Model 3. Ten zároveň suverénne ovládol trh s elektromobilmi v spomínanom mesiaci.

Trh nových osobných vozidiel sa v lepšej pandemickej situácii zotavuje, no ešte sa nedostal na predpandemickú úroveň. Zaregistrovalo sa 1 268 683 áut, čo je +13% oproti júnu 2020, no -14% oproti júnu 2019, keď tu pandémia ešte nezúrila.

Registrácie nových vozidiel v EÚ podľa pohonu (Zdroj: JATO)
Registrácie nových vozidiel v EÚ podľa pohonu – jún 2021 (Zdroj: JATO)

Registrácie elektrických a plug-in hybridných áut

Nízkoemisné (elektrické a plug-in hybridné) modely pokračujú v rýchlom raste, keď v júni obsadili až 18,5% z nových registrácií vozidiel (8,2% v júni 2020). Ak si ich rozdelíme, predaje čistých elektromobilov (126 000) prekonali predaje plug-in hybridov (104 00 ks). Medzi elektromobilmi najviac narástol trhový podiel u značiek Fiat, Tesla, Škoda, Volkswagen a pri plug-in hybridnom pohode sa najviac darilo značkám Cupra, Jeep, Volkswagen, Renault a Seat.

Najviac sa novým registráciám darilo podľa očakávaní na trhoch západnej a severnej Európy (Nórsko +24%, Dánsko +21%, Nemecko +15%), kým úplne najmenší nárast registrácií vozidiel zaznamenal slovenský trh (len +0,7%). Na Slovensku sa nedarilo ani nabíjateľným autám – tie v prvom polroku 2021 zaznamenali pokles.

Registrácie nových áut v EÚ podľa segmentov - jún 2021 (Zdroj: JATO)
Registrácie nových áut v EÚ podľa segmentov – jún 2021 (Zdroj: JATO)

Rýchlo rastúca popularita nabíjateľných áut v Európe bola veľmi prospešná pre značky ako Jeep (predaje PHEV modelov mali podiel 30% na celkových predajoch) alebo Cupra (v máji 0% podiel, v júni 58% podiel PHEV modelov na celkových predajoch).

Podľa modelov bol najpredávanejší hatchback Volkswagen Golf s 27 247 kusmi, na druhom mieste sa ocitol drahý elektrický sedan Tesla Model 3 s 25 697 kusmi (od začiatku tohto roka sa ich v EÚ predalo až 66 350 kusov). Tesla Model 3 bola úplne najpredávanejším osobným vozidlom v Rakúsku, Nórsku, Veľkej Británii, aj vo Švajčiarsku.

Zaujímavé čísla v Európe zaznamenalo aj české elektrické SUV Škoda Enyaq iV, ktoré si našlo 6 011 zákazníkov a do EÚ sa pomaly dostáva aj Ford Mustang Mach-E, ktorý zaznamenal 3 002 nových registrácií. Medzi plug-in hybridmi vyčnievalo SUV Ford Kuga s 6 331 registráciami. Pozrite si presné čísla v tabuľke nižšie.

Predaje nabíjateľných áut v Európe - TOP 10 za jún 2021 (Zdroj: JATO)
Predaje nabíjateľných áut v Európe – TOP 10 za jún 2021 (Zdroj: JATO)

 

 

 

1. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+