MojElektromobil

V roku 2021 sa celosvetovo predalo 6,75 miliónov elektrických nabíjateľných vozidiel (plug-in hybridy a batériové elektromobily), čo v porovnaní s rokom 2021 predstavuje nárast o 108%. Štatistiky zverejnil portál EV-Volumes. V číslach sú zahrnuté osobné, úžitkové aj ľahké nákladné autá.

V rovnakom duchu ako objem predaných elektrických áut sa niesol aj ich podiel na celkových predajoch nových vozidiel. Oproti roku 2020, kedy sa trhový podiel navýšil zo 4,2 na 8,3 %.

Batériové elektromobily jasne dominovali – na predaji sa podpísali podielom 71%, zvyšných 29% pripadlo na plug-in hybridy. V číslach to znamená 4,79 milióna predaných elektromobilov a 1,96 milióna plug-in hybridov. Inak povedané, na jeden predaný plug-in hybrid pripadali takmer tri elektromobily.

Predajom v kategórii elektrických vozidiel sa v roku 2021 podľa zverejnených čísel darilo veľmi dobre aj napriek viacerým prekážkam, s ktorými bojoval celý automobilový priemysel.

Foto: EV-Volumes

Pozíciu absolútneho lídra získala Tesla. Na druhom mieste sa z pohľadu predajov umiestnil koncern Volkswagen a prvú trojku uzatvorili čínsky automobilový gigant BYD.

Najvýraznejší rast predajov zaznamenala Čína, kde sa v roku 2021 predalo o 2 milióny viac elektrických áut ako rok predtým. To bolo mimochodom viac, než kombinované navýšenie predajov vo všetkých ostatných regiónoch. V Číne sa celkovo predalo 3,4 milióna elektrických áut, nasleduje Európa s 2,32 miliónmi a na treťom mieste je Severná Amerika so 735 tisíc predanými elektrickými autami.

Foto: EV-Volumes

 

Portál EV-Volumes ale vysvetľuje, že výrazný percentuálny rast treba chápať aj v kontexte slabších predajov v roku 2020, ktoré nenaplnili očakávania. Rok 2021 má byť návratom k očakávanému trendu. Ak sa naplnia očakávania, tak predaje elektrických áut v tomto roku citeľne porastú a prekonajú hranicu 9,5-miliónovú hranicu.

Foto: EV-Volumes

Pripomeňme si, že za rok 2021 v slovenskej evidencii pribudlo 1436 elektromobilov a 1167 plug-in hybridov.

Náš tip
Nemecko chce upraviť dotácie. Stopka plug-in hybridom, menší príspevok na elektromobily
21. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+