MojElektromobil

Nemecko uvažuje nad predčasným zrušením finančných príspevkov zo štátnych peňazí, takzvaných dotácií, na kúpu plug-in hybridov. Okrem toho by malo dôjsť aj k obmedzeniu podpory elektromobilov. V ich prípade by to síce neznamenalo okamžité ukončenie finančnej podpory zo strany štátu, no výška príspevku by oproti súčasnému stavu bola postupne značne znižovaná. Na tému upozornil portál AutomotiveNewsEurope.

Nemci majú dlhodobo zavedené pomerne štedré dotácie na podporu nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom. V prípade elektromobilov je v roku 2022 možné získať až 6 000 € a na autá zo segmentu plug-in hybridov je podpora zastropená na 4 500 €. Na získanie finančnej podpory je samozrejme potrebné splniť kritéria stanovené štátom, primárne ide o to, že cena vozidla nesmie prekročiť 40 000 €.

Začínalo sa veľmi štedro

Ešte do konca roka 2021 pritom bolo možné získať až 9 000 € na elektromobil, a až 6 750 € na plug-in hybrid. Výška dotácií už bola pre rok 2022 znížená a na základe najnovších informácií to vyzerá tak, že nemecká vláda podporu elektromobility priškrtí ešte viac.

Najnovší vládny návrh totiž hovorí o tom, že akékoľvek štátne dotácie na plug-in hybridy by mali skončiť práve ku koncu roka 2022. Pri elektromobiloch je zase na stole návrh, ktorý počíta so znížením výšky podpory o tretinu pre rok 2023, teda na maximálne 4 000 €. Znižovanie by následne pokračovalo aj pre roky 2024 a 2025, kedy by podpora klesla už len na 3 000 €. Rok 2025 by navyše bol posledným, kedy by nemecké ministerstvo hospodárstva ešte podporovalo nákup elektromobilov.

V pozadí návrhu má stáť snaha o presunutie dostupných finančných prostriedkov na projekty, ktoré sú cielenejšie zamerané na priamu ochranu životného prostredia. V prípade áut by dotácie bežali už len pre “hybridy, ktoré majú pozitívny klimatický dopad”, čo zjavne znamená, že plug-in hybridy majú stopku a podporované už budú len čisté elektromobily, aj to len do roku 2026.

Vraj sa predávajú už veľmi dobre

V súvislosti s navrhovanou úpravou sa objavilo aj vyjadrenie Roberta Habecka, zástupcu spolkového kancelára, ktorý uviedol, že vláda sa chce viac zamerať na podporu “e-áut”, a na ochranu klímy. Plug-in hybridy sú už z pohľadu ministerstva veľmi dobre predajné, a preto si nezaslúžia žiadnu štátnu podporu.

Vyjadrenie je to pomerne zvláštne, nakoľko hovorí o podpore elektrických áut, no súčasne je predostretý návrh na zníženie výšky príspevku na ich kúpu a od roku 2026 aj na úplne zrušenie dotácií. Nepozdáva sa to ani zástupcom automobilového priemyslu, ktorí upozorňujú, že plug-in hybridy pre mnohých vodičov predstavujú vstupenku do sveta elektrifikovaných áut. Zrušenie podpory na tento typ vozidiel je preto vnímané ako krok, ktorý môže spomaliť celý prechod na e-mobilitu.

Náš tip
Švajčiari stopli dotácie na plug-in hybridy. Nová štúdia spochybňuje ich výhody voči spaľovákom
21. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+