MojElektromobil

Predaje elektromobilov na Slovensku za prvý štvrťrok medziročne narástli takmer dvojnásobne. Ako informuje portál Webnoviny.sk, na základe štatistík Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP) sa počas prvých troch mesiacov 2022 predalo 301 batériových elektromobilov. Najväčšej popularite sa mali tešiť modely značiek Kia, Mercedes-Benz a Škoda.

Pre porovnanie, v roku 2021 sa počas rovnakého obdobia na Slovensku predalo 156 elektromobilov a prvé tri mesiace roka 2020 priniesli na slovenské cesty 166 nových elektromobilov.

V porovnaní s globálnym vývojom síce u nás nejde o žiadne dramatické čísla, no celkový trend napriek tomu jasne ukazuje, že záujem Slovákov o elektromobily narastá. Údaje ZAPu sledujú len vozidlá, ktoré boli predané cez oficiálnych slovenských distribútorov, preto je pravdepodobné, že elektromobilov na našich cestách pribudlo o čosi viac.

Demonštrovať si to môžeme na príklade z roku 2021, kedy ZAP na Slovensku evidoval 1104 predaných elektromobilov, no v evidencii Ministerstva vnútra SR ich pribudlo až 1436. Spôsobené je to jednoducho tým, že niektorí vodiči si vozidlá dovážajú zo zahraničia. Príkladom sú aj elektromobily značky Tesla, ktoré sa aj v našich končinách tešia popularite, no kupujú sa v zahraničí. Tie sa preto v štatistikách nezvyknú objavovať.

Jasnú prevahu stále majú autá s konvenčným pohonom. Počas prvých troch mesiacov roka 2022 sa u nás predalo 10 531 osobných áut so spaľovacími motormi, 3 112 dieselových modelov, 4 449 hybridov a vyše 400 plug-in hybridov.

Náš tip
Celosvetové predaje elektrických áut v roku 2021 vystrelili o 108%
29. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+