MojElektromobil

Predaje elektromobilov v Nórsku v roku 2020 predstavovali 54,3%. Po prvýkrát sa ich predalo viac ako benzínových, naftových a hybridných vozidiel dokopy. V decembri mali podiel až 67%. Čísla zverejnil nórsky Zväz pre cestnú dopravu OFV.

Nikdy predtým sa v Nórsku za mesiac nezaregistrovalo toľko osobných automobilov ako v decembri 2020. Celkovo 20 574 nových osobných automobilov, z čoho neuveriteľných 66,7% predstavovali batériové elektromobily s nulovými emisiami. Tesla Model 3 bol bestseller v decembri so 4 232 zaregistrovanými kusmi, za celý rok však Teslu predbehlo Audi (koncern VW).

Za rok 2019 bol podiel predaných čistých elektromobilov 42,4%, pred 10 rokmi to bolo len 1%. Za celý minulý rok (2020) sa predalo 141 412 osobných áut, z čoho je 76 789 (54,3%) plne elektrických. Nórsko už približne jednu dekádu výrazne zvýhodňuje elektrické vozidlá na svojom trhu a do roku 2025 chce úplne zakázať predaj vozidiel na fosílne palivá.

Predaje elektromobilov počas roka v niekoľkých mesiacoch presiahli 50%, no prvýkrát v histórii sa stalo, že podiel viac ako 50% pretrval celý rok. „Odhadujeme, že podiel elektrických vozidiel v roku 2021 presiahne 65%“, povedala Christina Buová, ktorá je v čele záujmovej skupiny Norwegian EV Association, ktorá v Nórsku presadzuje elektromobily.

Cieľ krajiny je do roku 2025 zakázať predaj áut s vnútorným spaľovaním fosílnych palív. Elektrické vozidlá v Nórsku sú oslobodené od daní a majú množstvo výhod oproti spaľovacím autám, čo z nich robí ekonomicky výhodnejšiu voľbu pre spotrebiteľa. Táto politika spravila z Nórska laboratórium pre automobilky, ktoré predávajú elektromobily.

Audi e-tron (Foto: Audi)
Najpredávanejší elektromobil v Nórsku za rok 2020 – Audi e-tron (Foto: Audi)

Najpredávanejšie modely

Na čele rebríčka predaných elektrických modelov bolo Audi e-tron (koncern Volkswagen). To odsunulo na druhú priečku stálicu Tesla Model 3, ktorý bol najpredávanejším elektromobilom v Nórsku za rok 2019.

V roku 2021 sa hra na trhu elektroáut zintenzívni. Svoje nové elektromobily prinesú automobilky BMW (iX3), Ford (Mustang Mach E) a ak Tesla dokončí fabriku pri Berlíne, prinesie do Nórska svoj crossover Model Y. Samozrejme elektromobily tento rok prinesú aj ďalšie etablované automobilky.

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

6. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+