MojElektromobil

Rovnako ako medzi výrobcami elektromobilov, tak aj pri výrobcoch batérií panuje zdravá konkurencia. Ktorí sú ti najväčší výrobcovia? Momentálne vedie boj spoločnosť CATL, ktorá dodáva batérie okrem iných aj pre Teslu. Informácie o globálnych výsledkoch prináša portál CNEVPost.

Ak sa pozrieme na celkový globálny trh s batériami, ten v prvom štvrťroku zaznamenal nárast oproti predchádzajúcemu roku. Globálna výroba podľa juhokórejskej spoločnosti RNE Research dosiahla v prvom štvrťroku 133,0 GWh. To predstavuje nárast o 38,6 % oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka (95,9 GWh). Najviac sa darilo už spomínanej spoločnosti CATL.

Tá dodáva svoje batérie pre elektromobily spoločností ako Tesla a podarilo sa jej vyrobiť až 46,6 GWh batérií, čo je nárast o 35,9 %. V Q1 minulého roka to bolo 34,3 GWh, čo zo spoločnosti robilo lídra v tejto oblasti. Celkovo CATL vedie štatistiky výroby batérií, kde má až 35 % podiel z celého trhu. Nastal tu však menší pokles, pretože v Q1 2022 mali podiel o niečo vyšší, a to na úrovni 35,8 %. Štatisticky sa očakáva, že CATL v blízkej dobe nikto z trónu nezosadí, aj preto, že dodáva batérie pre elektromobily ako napríklad Tesla Model 3 či Model Y, ktoré patria k najpredávanejším automobilom na svete.

Kto sa umiestnil za CATL-om?

Ako druhá sa umiestnila spoločnosť BYD, ktorá vyrobila batérie s celkovým objemom 21,5 GWh v prvom kvartáli. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka svoje dodávky zvýšili o 115,5 % z 10,0 GWh. Zvýšil sa aj ich globálny podiel na trhu s batériami do EV. V minulom roku Q1 bol ich podiel 10,4 % čo sa teraz zvýšilo na 16,2 %. Môže zato najmä čínsky trh, na ktorom získavajú väčšiu popularitu aj prostredníctvom vlastných elektromobilov BYD.

graf vyrobcovia baterii
Graf ukazuje podiel na globálnom trhu s batériami pre EV | Zdroj: CNEVPost

Na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť LG Energy Solution. Jej podiel na trhu je 14,5 %, čo predstavuje minimálne zníženie z 14,4 % v Q1 2022. V prvom štvrťroku sa im podarilo vyrobiť až 19,3 GWh, o 37,5 % viac ako v minulom roku.

Za týmito spoločnosťami potom nasledujú Panasonic s 9 % podielom na trhu, juhokórejská SK On s 5,3 % podielom a Samsung SDI s 4,8 % podielom. Menšie časti si ešte ukrojili aj CALB, Gotion High-tech, Eve Energy, Sunwoda a iné menšie spoločnosti.

Náš tip
Tesla má jasný cieľ. V Európe vraj tento rok pochová spaľovacie autá
5. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+