MojElektromobil

Švédska spoločnosť Scania, ktorá sa zameriava najmä na výrobu nákladných vozidiel určených pre prevoz ťažkých nákladov, oznámila spoluprácu so spoločnosťou Northvolt. Spoločne predstavili nový typ batérie, ktorý počas svojej životnosti zabezpečí elektrickým nákladným vozidlám celkový nájazd až 1,5 milióna kilometrov, informuje Scania.

Nový lítium-iónový batériový článok spoločnosti preukázal vynikajúcu životnosť, ktorá zabezpečí, že batéria sa nemusí meniť počas celej životnosti vozidla. Spolupráca medzi spoločnosťami Scania a Northvolt započala už v roku 2017. Spoločne pracovali na vývoji nového typu batérie najmä pre elektrické kamióny. Táto spolupráca mieri k šťastnému koncu, pretože už o chvíľu Scania chystá otvorenie novej továrne na batérie v meste Södertälje.

Práve tu sa majú montovať batériové články do hotových batériových blokov. Následne sa tieto veľké batérie budú montovať do elektrických nákladných vozidiel. Nové batériové články už pri vývoji preukazovali vysoký výkon, nízke prevádzkové náklady a dlhú životnosť. Životnosť 1,5 milióna kilometrov tak v niektorých prípadoch je možné nielen splniť, ale aj prekročiť.

northvolt bateria
Výsledok spoločnosti Northvolt | Zdroj: Scania

“Dnešný deň predstavuje míľnik na ceste k trvalo udržateľnému dopravnému systému. Budúcnosť ťažkej dopravy je elektrická a aby sme umožnili posun a pokračovali v plnení prísľubu našej značky smerom k zákazníkom, ktorý bude rovnako prémiový, Scania potrebuje špičkové batériové články pre všetky elektrické nákladné vozidlá.”

Christian Levin, CEO spoločnosti Scania

Aký je dopad týchto batérií na životné prostredie?

Spoločnosť Northvolt, ktorá sa stará o dodávku týchto batérií sľubuje, že 100 % spotrebovanej energie pri výrobe je z tzv. čistých zdrojov. Využívajú najmú vodnú a veternú energiu. Čomu sa chcú vyhnúť a úspešne to aj dodržujú, je využívanie fosílnych palív. Celková uhlíková stopa pri výrobe takéhoto typu batérie spoločnosťou je približne tretinová oproti priemyselnej výrobe článkov.

Špecifikácie článkov

  • Typ článku: Prizmatický
  • Kapacita: 157 Ah
  • Nominálne napätie: 3,6 V
  • Životnosť: 1,5 milióna km

Náš tip
Tesla ponúka svoje vlastné poistenie. Vodičov učí jazdiť bezpečnejšie
24. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+