MojElektromobil

Plne elektrický kamión Scania 25 P, ktorý sme si nedávno vyskúšali na vlastnej koži, bol v Nemecku zaradený do služby v prepravnej flotile logistickej spoločnosti ARS Altmann Automobillogistik. Ako informuje priamo Scania, plne elektrický kamión bude využívaný na každodennú prepravu vozidiel každého druhu, teda zjavne aj elektromobilov. Nastáva tak pomerne úsmevná situácia, kedy je jeden elektromobil využívaný na prepravu ďalších elektromobilov.

Pre Scaniu ako výrobcu ide o dôležitý míľnik. Má ísť o prvý prípad, kedy sa niektoré z jej plne elektrických vozidiel dočkalo využitia v podobe štandardného autoprepravníka. Na distribučnú prepravu je konkrétne využívaná konfigurácia Scania P 25 s kapacitou 230 kWh a podporou DC nabíjania s výkonom až 130 kW.

Scania uvádza, že batéria sa dokáže doplna nabiť za menej než 90 minút, čo v tomto prípade znamená, že potrebné nabíjanie prebieha počas nakladania a vykladania prevážaných vozidiel. Tých dokáže elektrická Scania prepravovať až 8 naraz, pričom jej celková hmotnosť dosahuje až 42 ton, čo je maximum povolené nemeckou legislatívou.

Logistický gigant ARS Altmann si v rámci svojej korporátnej stratégie za cieľ stanovil dosiahnutie CO2 neutrality do roku 2030, a aj preto teraz začína siahať po plne elektrických nákladných vozidlách, ktoré by mohli využívať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Pripravených má viacero riešení pre potreby svojich elektrických vozidiel. Napríklad fotovoltaiku nasadenú na strechách firemných objektov a dep či koncept mobilného úložiska elektrickej energie.

Foto: Scania
Náš tip
Plány kontra realita: Elektrifikácia ťažkých úžitkových vozidiel stojí pred mnohými výzvami
14. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+