MojElektromobil

Slovenské elektrárne, podnik združujúci 66% elektrární na Slovensku, vlani vyrobil 92,5% energie bez emisií CO2, pochádzajúcej hlavne z jadra. Celková spotreba klesla a podiel uhlia tiež výrazne klesol.

„Pokiaľ ide o výrobu bez emisií CO2, ide o historické maximum. Hoci je celková dodávka zhruba rovnaká ako za minulé roky, výrazne poklesla výroba v tepelných elektrárňach a zastúpili ju ekologickejšie zdroje.“ hovorí Ján Mazánik, vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov, Slovenské elektrárne, a.s.

Výroba elektrickej energie na Slovensku 2019 (Zdroj: Slovenské elektrárne)
Výroba elektrickej energie na Slovensku 2019 (Zdroj: Slovenské elektrárne)

Jadro na historickom maxime

Podiel výroby energie z dvoch slovenských jadrových elektrární stúpol v roku 2019 stúpol z 81,9% na 83%. Vyplýva to z údajov SEPS (Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy). Celková spotreba na Slovensku klesla o 2,3% na 30 235 GWh a zo zahraničia sme importovali 1 700 GWh. Približne dve tretiny zo spomenutého čísla okrem importu dodali Slovenské elektrárne, a.s. – ide o 18 865 GWh (+1,2%).

Závody Slovenských elektrární viac než 17 097 GWh (+1,9%). Najväčší podiel mala výroba z jadra. Štiepením uránu (zvýšenie z 81,9% na vyše 83%). Vďaka štiepeniu uránu a vodným elektrárňam, teda bez emisií, sa vyrobilo 92,5%. Špecifické emisie CO2 vztiahnuté na čistú dodávky elektriny sa v minulom roku dostali na historické minimum – 106,7 gramov na 1 kilowatthodinu.

Chladiace veže jadrovej elektrárne Mochovce (Zdroj: Slovenské elektrárne)
Chladiace veže jadrovej elektrárne Mochovce (Zdroj: Slovenské elektrárne)

Drahé a neefektívne uhlie

Výroba energie prostredníctvom spaľovania uhlia mala podiel 7,5%, medziročne tak klesla o 2%. Podľa webu Slovenských elektrární za to môže hlavne pokles výroby vo Vojanoch, ktorý dosiahol len 45% oproti predchádzajúcemu roku.

Tento výrazný pokles vo Vojanoch nastal kvôli zlej situácii na trhu a tiež kvôli neefektívnosti elektrárne. Za posledný rok a pol výrazne stúpli ceny emisných povoleniek. Variabilné náklady na výrobu tu presiahli predajnú cenu elektriny.

Podiel výroby z vody dosiahol 9,4% a fotovoltická energia predstavovala len 0,01% výroby. V najbližších rokoch by sa však tento podiel výrazne navýšiť. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka už v lete oznámilo, že plánuje spustiť aukcie pre výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Má ísť len o výrobcov s aktuálnou výrobou najmenej 50 GWh.

30. novembra 2020
Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+