MojElektromobil

Tento týždeň sa v médiách objavila informácia o požiare elektromobilu, ktorý mal vypuknúť v jednom z pražských autosalónov. Vozidlo takto pôvodne označili aj hasiči. V skutočnosti však išlo o plug-in hybrid od BMW.

Plug-in hybrid v plameňoch

Rôzne známe české médiá informovali v priebehu tohto týždňa o požiare elektromobilu v Prahe. Konkrétne sa tak stalo priamo u oficiálneho predajcu tejto značky. Táto informácia pravdepodobne nepochádzala z vlastných zdrojov médií, ale bola prebraná z oficiálneho statusu Hasičského záchranného zboru pre Stredočeský kraj, prípadne z facebook stránky Týdeník policie. Spolu s týmto tvrdením bola zverejnená fotografia priamo zo zásahu, na ktorej však bolo vidieť vozidlo značky BMW, ktoré sa nepodobá na žiadny elektromobil od tohto výrobcu.

BMW v súčasnosti predáva iba jeden elektromobil, a to BMW i3. S plug-in hybridnými modelmi je to už o niečo bohatšie, nakoľko v súčasnosti majú v ponuke takmer tucet vozidiel s týmto pohonom. Pôvodne zverejnenú fotografiu nebolo potrebné podrobiť komplexnému rozboru, aby bolo možné identifikovať daný automobil. V plameňoch sa namiesto elektromobilu ocitlo plug-in hybridné BMW 330e. Nadpis, ktorý spája slová elektromobil a požiar je určite atraktívny, no pochybujeme, že išlo o zámer zo strany hasičov.

Tí vo svojom oficiálnom vyjadrení poskytli podrobnejšie informácie o celej situácii a aj vysvetlenie, odkiaľ prišla pôvodná správa o elektromobile. Aj kvôli tomu niektoré médiá nakoniec prepisovali svoje titulky. Každopádne, hasiči obhajujú mylnú informáciu o elektromobile hlásením majiteľa: „Volajúci uviedol, že v dielni horí auto, ktoré je na elektrický pohon a plamene šľahajú spod vozidla.“ Je teda očividné, že ďalej sa nikto nezaoberal tým, či ide o čistý elektromobil alebo plug-in hybrid, nakoľko hasičom bola poskytnutá dôležitá informácia pre riadenie celého zásadu.

bmw 330e horel plug-in hybrid požiar

Koniec koncov, pre hasičov nemusí byť podstatné, či ide o výhradne batériou poháňané vozidlo alebo kombinácia batériového a spaľovacieho motora, nakoľko postupy pri hasení sú v oboch prípadoch totožné. Vozidlo v prvom rade odtiahli čo najďalej od budovy a neustále sa venovali ochladzovaniu. Z bezpečnostných dôvodov sa veliteľ zásahu rozhodol privolať špeciálny kontajner naplnený vodou, do ktorého plug-in hybridné BMW na niekoľko dní ponorili. Čo bolo príčinou požiaru nie je v tejto chvíli známe a odpoveď prinesie až ďalšie vyšetrovanie. Zdá sa však, že vozidlo bolo v čase vzniku požiaru pripojené na nabíjačku. Z pochopiteľných dôvodov vznikla majiteľovi škoda v plnej cene vozidla.

27. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+