MojElektromobil

Požiare elektromobilov sú veľmi ojedinelou, avšak extrémne sledovanou a diskutovanou záležitosťou. Aj požiar elektromobilu v Miloslavove pri Bratislave z marca 2024 pritiahol obrovskú pozornosť. Sprevádzali ho ostré výmeny často neodborných názorov o bezpečnosti elektrických vozidiel. Nakoniec sa ukázalo, že tento elektromobil niekto úmyselne podpálil. 

Slovenská asociácia pre elektromobilitu informovala, že k 31. decembru 2023 bolo na Slovensku v evidencii vozidiel vedených 10 273 osobných a malých úžitkových batériových elektromobilov. Koľko požiarov elektromobilov sa teda udialo na Slovensku a veľmi zjednodušene povedané pripadá na 10 000 elektromobilov? 

Informácia, ktorá bola zverejnená počas nedávneho požiarneho cvičenia Firetest 2024, uvádza, že do konca roku 2023 boli na Slovensku evidované 3 požiare elektromobilov. Celkovo štvrtým evidovaným požiarom batériového elektromobilu by mal byť spomínaný prípad z Miloslavova. Minimálne v dvoch prípadoch pritom išlo o úmyselné podpálenie vozidiel.

Čísla zo sveta

Na problematiku sa z globálneho pohľadu pozerá portál EV FireSafe. Na základe zozbieraných a overených dát uvádza, že od roku 2010 do júna 2023 došlo preukázateľne k 393 požiarom elektromobilov, ktoré súviseli s trakčnou batériou. 

Ďalších 74 prípadov prechádza vyšetrovaním a 21 možných prípadov čaká na zverejnenie dodatočných informácií, ktoré umožnia ich správne kategorizovanie. Sledované sú prípady, kedy je príčina spojená priamo s batériou elektromobilu, čo je vo všeobecnosti jedna z najviac rozšírených obáv verejnosti.

Zaujíma vás táto téma? Príďte na Salón Elektromobilov 2024

Problematike požiarov elektromobilov a možnostiam ich riešenia sa bude venovať aj tohtoročný Salón Elektromobilov 2024 v Bory Mall. Podrobnosti prezradí Simona Kalinovská zo spoločnosti 3MON, ktorá je špecialistom na požiarnu ochranu a technológie pre boj s požiarmi a spolupracuje so záchrannými zložkami na Slovensku a v Česku. 

Na spomínanom cvičení Firetest 2024 zabezpečovala technické riešenia pre hasenie požiaru elektromobilov. Chcete sa dozvedieť viac? Tak sa v sobotu 25. mája 2024 zastavte na prednáške “Požiar elektromobilov – mýty a fakty”.

23. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+