MojElektromobil

Vo fabrike Tesly v meste Fremont v Kalifornii nastal včera požiar. Miestny hasičský zbor hasil obrovský odlievací stroj, nikto sa však nezranil.

Požiar vo fabrike Tesly

Obrovský odlievací stroj Giga Press, ktorý Tesla používa na odlievanie častí rámu elektromobilov Model Y, začal včera z neznámych príčin horieť. Informuje o tom portál Teslarati. Situáciu riešil miestny hasičský zbor Fremont Fire.

Dronové zábery miestných médií ukazujú, že nešlo o veľký požiar, niektorí zamestnanci dokonca stáli pri horiacom zariadení. Hasiči si s požiarom poradili pomocou hasenia pieskom, nie vodou.

Roztavený hliník v odlievacom stroji

Boli použité dve striekačky a jedno hasičské vozidlo. Hasenie pieskom stroja Giga Press hasičom odporučili samotní zamestnanci. Hasiči v príspevku na Instagrame potvrdili, že príčina požiaru bol roztavený hliník v stroji a únik hydraulickej kvapaliny. Problém môže byť rýchlo vyriešený výmenou poškodených častí, kvapaliny a piesku.

Podľa všetkého nejde o výnimočnú situáciu. V roku 2019 nastal požiar odlievacieho stroja aj vo fabrike General Motors v štáte Michigan. Príčinou bol takisto roztavený hliník.

"<yoastmark

Giga Press by už mal znova fungovať

Požiar vo Fremonte mohol spôsobiť problémy s plynulosťou výroby a s dodávkami elektromobilu Model Y. Giga Press je kritický stroj a úzke hrdlo výroby tohto vozidla. Vyrába jednoliate zadné časti rámu vozidla. Ide však len o niekoľkohodinový výpadok a pravdepodobne to nespôsobí žiadne výrazné výpadky.

"<yoastmark

12. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+