MojElektromobil
eAutoportal 27. novembra 2017

Švédska spoločnosť PowerSwap pripravuje stanice pre rýchlu výmenu batérií do elektromobilov. Robotizované jednotky to majú zvládnuť len za 3 minúty.

Zdĺhavé nabíjanie elektromobilov je jednou z bŕzd ich rozvoja. Aktuálne sa vyvíja množstvo batériových technológií, ako aj nabíjacích staníc, ktoré by ho mali skrátiť na akceptovateľnú dobu. Zatiaľ je však otázne, kedy sa dočkáme uvedenia týchto technológií do praxe v masovom meradle. S možným riešením teda prichádza švédska spoločnosť PowerSwap. Tá chce po vzore Tesly vymieňať vybité batérie elektromobilov na tzv. výmenných staniciach. Ide na to však odlišným spôsobom.

Hmotnosť batérií dnešných elektromobilov začína okolo hodnoty 200 kg. To je samozrejme hmotnosť, s ktorou sa ľuďom veľmi ťažko manipuluje. Preto je potrebné dodatočné vybavenie a väčšie množstvo pracovných síl, čo ide výrazne do nákladov. PowerSwap preto vyvíja automatizované roboty, ktoré zvládnu výmenu batérií sebestačne.

Náš tip
Plne nabitá batéria elektromobilov Tesla do 15 minút? Riešením sú stanice na výmenu batérií

Na to je však nutná inštalácia batériovej kazety do spodnej časti vozidla. Potom už celá výmena prebieha jednoduchým spôsobom. Robot pomocou optického vyhľadávacieho systému nájde otvor kazety, vybitú batériu vytiahne a nahradí novou, plne nabitou.

Platbu za výmenu batérie a nabitie tej pôvodnej bude možné realizovať prostredníctvom mobilnej aplikácie či RFID karty. PowerSwap jednotky sa budú inštalovať rovnako ako palivové pumpy na zem, čo je efektívne z hľadiska nákladov.

Zdroj: PowerSwap

27. novembra 2017
Fotománia

+