MojElektromobil

Ak hľadáte rodinný športový elektromobil, Porsche práve odhalilo vážneho kandidáta do vašej garáže. Elektromobil Porsche Taycan Cross Turismo bol oficiálne predstavený. Ako sa dalo očakávať, jeho hlavné prednosti sú najmä vo väčšej zadnej časti pre viac priestoru v kufri, ale aj interiéri.

Klasika s novými funkciami

Svetová premiéra Porsche Taycan Cross Turismo skončila len pred chvíľou. Nemecká automobilka odhalila všetky dostupné verzie a predovšetkým novinky, ktoré s verziou Cross Turismo prichádzajú. To dôležité zostáva a stále teda ide o elektromobil s 800V technológiou, vďaka ktorej dokáže zabezpečiť najrýchlejšie nabíjanie. Z pohľadu jazdných vlastností sa samozrejme stále môžete spoľahnúť na prvotriedny podvozok. Vzduchové pruženie zabezpečí maximálny komfort pre všetkých.

Náš tip
Vyskúšali sme Porsche Taycan 4S: Takto má vyzerať športový elektromobil | TEST

Pre tých, ktorí si vychutnávajú radosť z jazdy Porsche pripravilo špeciálny režim určený na nespevnený povrch. Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies si v balíku Off-Road môžete dokúpiť funkciu pre zdvihnutie podvozka o celých 30 milimetrov. Touto funkciou sa z okruhového športiaka stane vozidlo vhodné aj do horších podmienok a slovenské cesty.

Rodinne priestranný

Ako určite viete, Porsche Taycan vie byť poriadne agresívne auto, čo skrýva za absolútne ticho. Dvojica elektromotorov dokáže vozidlo vystreliť na rýchlosť 100 km/h za necelé 3 sekundy. Všetky tieto parametre sú dobre známe z pôvodnej verzie a zaručene ich dostanete aj s novou karosériou. Cieľ s Cross Turismo je priniesť praktickejší a rodinnejšiu verziu klasické Porsche Taycan. Už prvé parametre naznačujú, že sa im to podarilo. Pasažieri vzadu majú k dispozícii 4,7 centimetrov navyše pre hlavu a objem kufra sa rozšíril o rovných 39 litrov.

Po sklopení zadných sedadiel získate masívny objem, ktorý presahuje 1200 litrov. Porsche v tlačovej správe pripomína, že ich cesta vedie smerom k elektromobilite: „V roku 2025, polovica nami predaných áut bude elektrifikovaných – teda budú buď plne elektrické alebo plug-in hybridné. V roku 2020, jedno z troch áut, ktoré sme dodali v Európe, malo elektrický pohon. Budúcnosť patrí elektrickej mobilite. S Taycan Cross Turismo robíme ďalší významný krok týmto smerom.

Dostupné verzie:

Verzia Výkon Boost (Launch Control) Zrýchlenie Maximálna rýchlosť Dojazd (WLTP)
Porsche Taycan 4 Cross Turismo 280 kW 350 kW 5,1 sekundy 220 km/h 389 – 456 km
Porsche Taycan 4S Cross Turismo 360 kW 420 kW 4,1 sekundy 240 km/h 388 – 452 km
Porsche Taycan Turbo Cross Turismo 460 kW 500 kW 3,3 sekundy 250 km/h 395 – 452 km
Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo 460 kW 560 kW 2,9 sekundy 250 km/h 388 – 419 km

Cena základnej verzie bola v Nemecku stanovená na 93 635 €

Konkurencia od Tesly a Lucid

Tento rok prídu na trh nové elektromobily s dojazdom až 800 kilometrov. Ide predovšetkým o najnovšiu facelift verziu Tesla Model S Plaid+ či elektromobil Lucid Air. Obe vozidlá plánujú ponúknuť veľmi solídne parametre, a to aj z pohľadu výkonu. Dojazd či možnosti nabíjania budú na vysokej úrovni, z pohľadu výkonu môžu byť taktiež vážnou konkurenciou pre Porsche Taycan. Na druhú stranu, Porsche má svoju cieľovú skupinu danú, takže o dopyt sa určite báť nemusia.

4. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+