MojElektromobil

Porsche rozširuje svoj modelový rad Panamera o varianty 4 E-Hybrid a 4S E-Hybrid. Nové plug-in hybridy ponúknu predovšetkým vyšší dojazd až 96 kilometrov. O novinke informovala automobilka Porsche.

Porsche rozširuje ponuku verzii štvordverového sedanu Panamera aj smerom ku viace zeleným variantom. Do ponuky pribudli nové verzie Panamera 4 E-Hybrid a Panamera 4S E-Hybrid. Porsche tak reaguje na veľký záujem o hybridné pohonné jednotky na mnohých trhoch. Panamera bude k dispozícii v celkovo štyroch výkonových variantoch plug-in hybridného pohonu.

porsche panamera hybrid
Porsche Panamera E-Hybrid | Zdroj: Porsche

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou ponúkajú všetky modely Panamera E-Hybrid väčší elektrický dojazd, vyššiu rýchlosť nabíjania a rýchlejšiu odozvu na stlačenie pedálu akcelerátora. Nová vysokonapäťová batéria s kapacitou 25,9 kWh (brutto) poskytuje približne o 45 percent väčšiu kapacitu, pri čom ale nezaberá o nič väčší priestor v porovnaní s predchádzajúcou. Nová palubná nabíjačka s výkonom 11 kW zároveň skracuje čas nabíjania na 2 hodiny a 39 minút.

porsche panamera hybrid
Interiér Porsche Panamera Hybrid | Zdroj: Porsche

Úplne nový elektromotor s výkonom 140 kW (190 k) a krútiacim momentom 450 Nm ponúka výrazne vyšší výkon ako jeho predchodca. Vnútorná konštrukcia rotora (rotor sa otáča vo vnútri statora) znižuje zotrvačné sily až o 50 %, čo zlepšuje reakciu na plyn. K výrazne zvýšenému elektrickému dojazdu modelov Panamera E-Hybrid prispieva nový elektromotor možnosťou rekuperácie až do úrovne 88 kW.

Porsche Panamera Hybrid výkon

Verzia Porsche Panamera 4 E-Hybrid kombinuje spomínaný elektromotor s modernizovaným 2,9-litrovým benzínovým motorom V6 biturbo s výkonom 224 kW (304 k). Systémový výkon 346 kW (470 k) a maximálny krútiaci moment 650 Nm umožňujú zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 4,1 sekundy a maximálnu rýchlosť 280 km/h. Dojazd variantu Panamera 4 E-Hybrid sa v cykle WLTP (EAER city) zvýšil až na 96 kilometrov.

porsche panamera hybrid
Porsche Panamera E-Hybrid | Zdroj: Porsche

Výkonnejšia verzia Panamera 4S E-Hybrid kladie väčší dôraz na jazdnú dynamiku. Jej dvakrát preplňovaný spaľovací 2,9-litrový šesťvalcový motor dosahuje výkon 260 kW (353 k). Celkový výkon sústavy predstavuje hodnotu 400 kW (544 k) a maximálny krútiaci moment 750 Nm. Vďaka tomu Panamera 4S E-Hybrid zrýchli z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 290 km/h.

porsche panamera hybrid
Zadná časť Porsche Panamera Hybrid | Zdroj: Porsche

Mohlo by vás zaujímať:

Porsche Panamera Hybrid cena a dostupnosť

Objednávky na nové modely Porsche Panamera 4 E-Hybrid a Panamera 4S E-Hybrid už boli otvorené. V Nemecku ceny modelu Panamera 4 E-Hybrid štartujú na sume 123 400 eur s DPH.  Cena výkonnejšieho modelu Panamera 4S E-Hybrid začína od 138 200 EUR. Dodávky pre Európske trhy odštartujú v druhom štvrťroku 2024.

Vzhľadom na zlacnenie nových elektromobilov môže konkurenciu pre nové Porsche predstavovať napríklad aj elektromobil BMW i5 M60 s výkonom 600 koní, ktorý si čoskoro predstavíme v redakčnom teste. Svojou cenovkou podlieza základnú cenu novej plug-in hybridnej Panamery.

bmw i5 m60
BMW i5 M60 | Zdroj: Tomáš Meňuš

Koncern Volkswagen čoskoro prinesie aj výkonnejšiu verziu s pohonom všetkých kolies pre elektromobil Volkswagen ID.7, ktorá bude ale podstatne lacnejšia a praktickejšia. Na druhú stranu však nedosahuje výkonové parametre nového Porsche.

Náš tip
Premiéra prvého elektrického kombi od VW – Volkswagen ID.7 Tourer
20. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+