MojElektromobil

Nedávno predstavený elektromobil Fiat 600e, ktorý sa bude predávať aj na Slovensku, sa dočkal prekvapivej verzie. Ide o verziu od značky Abarth označenú ako Abarth 600e. Model už absolvoval záverečné testy a za sebou má mať aj svoj debut na verejnosti

Prvé obrázky ukazujú, že Abarth kombinuje odhodlaný, vzrušujúci, atletický a agresívny vzhľad. Dozvedáme sa aj to, že uvádzacia verzia Abarth 600e Scorpionissima bude vyrobená v limitovanej sérii 1949 kusov.

Verzia Scorpionissima má predstavovať najvýkonnejší model v histórii značky. Je vybavený elektromotorom s výkonom 176 kW (240 k), diferenciálom so zníženou svornosťou a špeciálnymi pneumatikami vyvinutými v spolupráci s dodávateľom šampionátu Formula E. Zverejnená tlačová správa neuvádza bližšie technické podrobnosti. Model by však mal prísť vybavený batériou s kapacitou 54 kWh, čo by sa malo pretaviť do dojazdu približne 400 km.

Spomínané pneumatiky sú technickým komponentom pozdvihujúcim celkovú výkonnosť na novú úroveň. Vďaka inovatívnej konštrukcii kombinujúcej zmesi rozličnej tvrdosti na hlavných častiach behúňa tieto pneumatiky zabezpečujú vynikajúcu trakciu a dynamické jazdné vlastnosti v kombinácii s malým valivým odporom, ktorý prispieva k predĺženiu dojazdu elektrického automobilu.

Nový model je Abarth už na prvý pohľad. Podporuje to uvádzací fialový odtieň laku karosérie Hypnotic Purple, ktorý zvýrazňuje agresívny dizajn. Pridáva sa k tomu veľký zadný spojler. Charakteristickú siluetu dotvárajú aj veľké 20-palcové kolesá. Informácie o dostupnosti a predajnej cene zatiaľ nepoznáme.

Špeciálne verzie elektromobilov vystrkujú rožky

Z ďalších špeciálnych edícií elektromobilov, ktoré sme mali možnosť vidieť v poslednej dobe patrí, Hyundai IONIQ 5 N. Tento vysokovýkonný elektromobil kombinuje hardvér z motoristického športu s pokročilým softvérom, ktorý zaisťuje zvýšenú odolnosť, výkonné brzdenie a postarať sa má aj o emocionálny zážitok z jazdy. Zaujímavosťami tohto modelu sú, okrem iného, simulovanie radenia manuálnej prevodky či špeciálne zvukové režimy.

Hyundai IONIQ 5 N | Zdroj: Hyundai

Svoje špeciálne športové prevedenia má aj KIA EV6. Konkrétne ide o verziu s prívlastkom GT.

Model KIA EV6 GT je postavený na elektrickej modulárnej platforme E-GMP. Vybavený je dvojicou elektromotorov, čo sa prejavuje na pohone obidvoch náprav. Vpredu umiestnený motor s výkonom 160 kW (218 k) spolupracuje s druhým motorom s výkonom 270 kW (367 k) umiestneným vzadu a spolu poskytujú kombinovaný výkon 430 kW (585 k) a krútiaci moment 740 Nm. Pohon sa prenáša na všetky štyri kolesá.

Verzia GT dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 260 km/h. Medzi jazdné prednosti má patriť elektronický samosvorný diferenciál (e-LSD), ktorý sa stará o optimálne využívanie dostupného výkonu, lepšiu priľnavosť v zákrutách či celkovú stabilitu prostredníctvom automatického presmerovania krútiaceho momentu na kolesá s najväčšou priľnavosťou.

Kia EV6 GT
Kia EV6 GT | Foto: KIA
Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Nominujte elektromobily pre kategóriu Nominácia verejnosti!
9. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+