MojElektromobil

Autá, rovnako ako všetky technológie okolo nás, postupne prechádzajú evolúciou. Či už po stránke pohonných jednotiek, alebo po stránke dizajnu. Takmer každé novopredstavené vozidlo má tvary, podobajúce sa autám budúcnosti, ktoré sme donedávna vídali napríklad vo filmoch.

Inak tomu nie je ani v prípade konceptu, o ktorom informuje aj portál robbreport.com. Ide o Porsche 411, ktoré odkazuje na svojho legendárneho predka, no ponúka aj obrovský kus futuristického vzhľadu.

Futuristický koncept Porsche 411

Ferdinand Porsche raz povedal: „Nenašiel som športové auto svojich snov, a tak som ho postavil sám.“ Práve tohto výroku sa chytili aj dvaja dizajnéri, Hussain Almossawi a Marin Myftiu a navrhli tak koncept legendárnej 911-tky Spyder z budúcnosti. Auto sa síce dizajnovo úplne líši a nenesie špecifický podpis dizajnov spoločnosti NCS, no už na prvý pohľad možno povedať, že výzorovo ide naozaj o prekrásny elektromobil.

Porsche 411 koncept
Porsche 411 I Zdroj: robbreport.com

Dvaja dizajnéri teda vzhľadom na aerodynamické tvary vozidla navrhli autonómne superauto, interne katalogizované ako „the luxury highway cruiser“, čo v preklade znamená „luxusný diaľničný krížnik“. Autonómny elektromobil Porsche 411 by mal zvládnuť na diaľnici hravo prekročiť rýchlosť 250 míľ za hodinu, čo je v prepočte približne 402 km/h.

Aerodynamika a redukcia váhy, ako hon za najlepšími jazdnými vlastnosťami

Vozidlo je vybavené „Venturiho tunelmi“, pomenovanými po talianskom fyzikovi Giovannim Battistovi Venturim. Ich fungovanie súvisí v krátkosti s hnaním vzduchu z prednej časti auta do zadnej, čo v kombinácii so zadným difúzorom a nastaviteľným krídlom ponúka výborné aerodynamické a jazdné vlastnosti.

Porsche 411 zadná strana I Zdroj: robbreport.com

Spolu s autom boli navrhnuté aj indukčné nabíjacie pásy inštalované pod cestami, poháňajúce vozidlo, ktoré sa po nich pohybuje. Vďaka tejto technológii môže mať 411-tka oveľa menšiu batériu a redukovať tak nadbytočnú hmotnosť.

Dizajn interiéru s autonómnou jazdou počíta, no vodičovi chce ponúknuť aj pocit úplnej kontroly nad vozidlom. Okrem zaujímavo tvarovaných sedačiek, nechýbajú futuristické línie a dekorácie z ružového zlata. V medzerách v interiéri sa nachádzajú svetelné pásy v štýle ambientného podsvietenia, ako ho poznáme dnes, avšak v prípade tohto vozidla dostávajú iný rozmer.

Je nám jasné, že tento koncept má zatiaľ od reality ďaleko. Zaujímavé však je, že dizajnéri okrem súčasnosti myslia aj na budúcnosť. Aj keď sa 411-tky tak skoro nedočkáme, myslíme si, že by mohla byť jednoznačne inšpiráciou pre nadchádzajúci model značky Porsche.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 zahviezdil na Salóne elektromobilov v Košiciach
25. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+