MojElektromobil

Na Slovensku máme k dnešnému dňu v prevádzke približne 1 100 nabíjacích bodov. O tom, či sú takéto čísla dostatočné sa diskutuje už poriadne dlho. Prevádzkovatelia nabíjacích staníc sa v tejto otázke celkom zhodujú na tom, že slovenská nabíjacia infraštruktúra nie je brzdou ďalšieho rozvoja elektromobility. 

V porovnaní so západnou Európou máme nadštandardný počet nabíjacích bodov. Napriek tomu stále existujú miesta, ktoré je ešte potrebné vyplniť. 

Nabíjacie stanice pozvoľna pribúdajú a v dohľadnej dobe v tom pomôže aj štát, ktorý sa pripravuje na projekt vybudovania národnej siete ultrarýchlych nabíjacích staníc. Slovensko napríklad zaostáva v porovnaniach, ktoré zohľadňujú počet nabíjacích bodov na kilometer ciest alebo počet obyvateľov. 

A práve toto sú metriky, cez ktoré sa na našu nabíjaciu sieť pozrela analýza portálu Uswitch. Konkrétne sa zamerala na hustotu nabíjacích staníc pre elektromobily v hlavných mestách naprieč Európou. V prepočtoch sa pozrela na to, koľko nabíjacích staníc v hlavnom meste pripadá na 1 000 obyvateľov a 1 kilometer štvorcový. Dominantným kritériom bola práve hustota, čiže počet nabíjacích staníc na 1 km.

Líder bez väčších prekvapení

Celkovo bolo do porovnávania zapojených 31 hlavných miest. Zverejnené boli dva výsledné rebríčky – 10 miest s najväčším pokrytím nabíjacími stanicami a 10 miest naopak s najhorším pokrytím. 

V top 10-ke sa nachádzajú mestá ako Oslo, Londýn či Amsterdam. Oslo je pritom absolútným lídrom, nakoľko má podľa prepočtov 5,47 nabíjacích staníc na 1 kilometer štvorcový, a v prepočte na 1 000 obyvateľov až 3,98 nabíjacích staníc. 

Londýn, ktorý sa umiestnil na druhej priečke má 3,17 nabíjacích staníc na 1 kilometer štvorcový a len 0,56 nabíjacích staníc na 1 000 obyvateľov. Veľmi zaujímavé je, že Dublin, Štokholm a Helsinki majú rovnaký počet nabíjacích staníc na 1 kilometer svojej rozlohy.

Desať európskych hlavných miest s najväčšou hustotou nabíjacích staníc | Foto: Uswitch

Najlepší z najhorších

Ako teda dopadlo Slovensko? Naše hlavné mesto patrí medzi najlepšie z najhorších. V desiatke miest s najnižšou hustotou nabíjacích staníc sme skončili na 10. mieste. Podľa prepočtov Uswitch má Bratislava 0,21 nabíjacích staníc na 1 kilometer štvorcový. V prepočte na 1 000 obyvateľov máme 0,17 nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy.

Podľa použitej metodiky, ktorá už zo svojej podstaty nie je úplne ideálna, sme porazili mestá ako Paríž, Ľubľana, Varšava či Záhreb, Vilnius alebo Sofia. Práve hlavné mesto Bulharska skončilo na úplne poslednom mieste. Nachádza sa tu len 15 nabíjacích staníc, takže v prepočte na 1 kilometer štvorcový vychádza “skóre” 0,01.

Desať európskych hlavných miest s najmenšou hustotou nabíjacích staníc | Foto: Uswitch
1. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+