MojElektromobil

Rozvoj elektromobility je už nezastaviteľný. Ľudia elektrické vozidlá kupujú čoraz viac, oceňujú ich tichú prevádzku či nízke servisné a prevádzkové náklady. Taktiež významnou mierou ich používanie prispieva k udržateľnejšiemu životnému štýlu. Ale len kupovať elektromobily nestačí. Na ich nárast musí byť pripravená aj nabíjacia infraštruktúra, pretože bez nej by to jednoducho nešlo. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, aká je momentálna situácia v USA. Na tému upozornil portál Insideevs.

13 tisíc nových nabíjačiek za posledné 3 mesiace

Základným faktom je, že počet nabíjačiek neustále rastie. Či už ide o USA, Slovensko alebo hocijakú inú svetovú krajinu. Podľa Úradu pre. energetiku a dopravu USA majú Spojené štáty viac ako 183 tisíc verejne dostupných nabíjacích bodov, pričom len počas posledných troch mesiacov ich pribudlo 13 tisíc. Ak aktuálnu situáciu porovnáme napríklad s januárom roka 2021, tak sa ich počet zdvojnásobil.

Nemali by ste prehliadnuť:

Najviac je samozrejme AC nabíjacích bodov, čiže takých, ktoré slúžia na pomalé nabíjanie. Zdroj uvádza, že poskytujú výkon 6-19 kW. Na Slovensku máme väčšinu AC nabíjacích bodov s výkonom 22 kW. Elektromobil si z tohto výkonu vždy zoberie len toľko, aký maximálny výkon ponúka jeho palubná nabíjačka, ktorá je v ňom integrovaná. Dnešným dobrým štandardom je 11 kW, no na trhu sú aj elektromobily s 22 kW AC nabíjaním. Najlacnejšie modely s najmenšími batériami majú často výkon 7,4 kW, v rámci plug-in hybridov ešte nájdeme aj také, ktoré ponúkajú výkon len 3,7 kW.

DC nabíjacích bodov, čiže tých, ktoré slúžia na rýchle nabíjanie, je približne trikrát menej. Konkrétne 43 166. Od týchto čísel je však potrebné ešte odrátať nabíjačky, ktoré sú dočasne nedostupné. V USA ich je aktuálne približne 9000. Zaujímavé je aj údaj týkajúci sa nabíjacích bodov s konektorom CHAdeMO, ktorých je 8 687. Tento konektor u nás pomaly mizne, ide o japonský štandard, ktorý používa napríklad Nissan Leaf.

Počet nabíjačiek v Spojených štátoch by sa mal počas nasledujúcich rokov výrazne zvýšiť. Bidenova administratíva prisľúbila miliardy dolárov na inštaláciu najmenej 500 tisíc nabíjacích bodov pre elektromobily v celej krajine, a to do roku 2030. Podľa najnovších informácií, 36 štátov už zverejnilo aspoň prvé kolo svojich žiadostí o výstavbu nabíjacích staníc.

Ako je na tom Slovensko?

U nás na prelome rokov 2023 a 2024 prekročil počet nabíjacích bodov pre elektromobily magickú hranicu 10 tisíc a len počas minulého roka ich pribudlo presne 4 tisíc. Najviac ich je v Bratislavskom kraji, približne 22 percent. Nasleduje Prešovský a Košický kraj. Podrobnejšie informácie o stave nabíjacích staníc na Slovensku nájdete v článku Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku. Toto sú aktuálne čísla.

Náš tip
IONITY znižuje ceny nabíjania. Pridáva dva mesačné programy
31. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+