MojElektromobil

Trenčianskym sídliskom Juh otriasol mohutný výbuch. Nešlo však o výbuch plynu, ako sa pôvodne okoloidúci domnievali. Rozruch spôsobila elektrická kolobežka. Správu priniesol portál tvnoviny.sk.

K výbuchu elektrickej kolobežky došlo podvečer v stredu 22.5.2024 v detskej izbe 4-izbového bytu na sídlisku, počas nabíjania elektrickej kolobežky. Hoci sa v byte nachádzali tri osoby, nikomu sa našťastie nič nestalo. Tlaková vlna si našla cestu z detskej izby nielen dverami do chodby, ale vyvalila aj okenný rám s balkónovými dverami, tie zostali opreté o balkónové zábradlie.

explozia elektrickej kolobezky
Výbuch elektrickej kolobežky spôsobil rozsiahle škody | Zdroj: KR PZ v Trenčín

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne k incidentu uviedlo:

„Na základe doteraz zisteného, pravdepodobne v dôsledku prevádzkovo-technickej poruchy pri nabíjaní elektrickej kolobežky došlo k jej výbuchu, v dôsledku čoho bolo zničené zariadenie izby a zároveň poškodené zariadenie celého bytu dymom,“

„Výbuchom, našťastie, nebola narušená statika na bytovom dome,“ tvrdia policajti. „Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu Všeobecné ohrozenie. Presné okolnosti a príčiny tejto udalosti sú predmetom vyšetrovania,“

KR PZ v Trenčíne

Našťastie sa v miestnosti v tom čase nenachádzala žiadna osoba, a tak sa tento incident zaobišiel bez ujmy na zdraví či na živote.

Na hasenie bol použitý hasiaci prístroj, nakoľko dodatočné zaplavenie hasiacim prúdom z cisterny by mohlo spôsobiť ďalšie škody na bytovom dome.

Mohlo by vás zaujímať:

vybuch elektrickej kolobezky
Elektrická kolobežka po výbuchu | Zdroj: KR PZ v Trenčín

Následne bola kolobežka vynesená z bytového domu, dohasená za účelom schladenia batérie a následne ponorená do sudu s kvapalinou, aby sa predišlo opätovnému vznieteniu akumulátora. Počas zásahu boli obyvatelia bytovky evakuovaní z dôvodu zachovania bezpečnosti.

Zaujímavosťou je, že samotná elektrická kolobežka s výnimkou uloženia akumulátora aj po masívnom výbuchu vyzerá takmer bez poškodenia. K výbuchu batérie spravidla môže dôjsť pri jej mechanickom poškodení, alebo prehriatí počas nabíjania. Na trhu sa objavujú aj rôzne neznačkové kolobežky s pôvodom v Číne, ktoré môžu byť vybavené batériou nižšej kvality, či všeobecne dosahujú nižšie bezpečnostné štandardy.

Náš tip
Požiare elektromobilov na Slovensku: Koľko vozidiel zachvátil oheň?
23. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+