MojElektromobil

Automobilka Nissan sa so svojim prechodom na elektromobilitu nikam neponáhľala, čo jej vyčítalo mnoho zainteresovaných. Len nedávno sme vás informovali o ich pláne prejsť na predaj iba elektrických modelov od roku 2030, a teraz prichádzajú rovno s prvým konceptom. Na dostupných záberoch a oficiálnom videu môžeme vidieť model Nissan Hyper Urban, informuje Electrek.

Ako sme už písali vyššie, ide len o konceptové vozidlo. Také má takmer každá automobilka. Ako príklad môžeme uviesť nedávno predstavené BMW Vision Neue Klasse, ktoré sa však má začať vyrábať už v roku 2025. Možno aj preto sa rozhodol Nissan rovnako predstaviť vozidlo, ktoré by malo reprezentovať značku na trhu s EV.

Nissan Hyper Urban | Zdroj: Electrek
Nissan Hyper Urban | Zdroj: Electrek

Spoločnosť by chcela do roku 2030 predstaviť až 16 elektrických modelov do konca dekády. Každé najprv plánujú predstaviť ako koncept, z ktorého potom budú vychádzať oficiálne autá. Na modeli Hyper Urban si dali záležať a toto elektrické SUV vyzerá ako vystihnuté z nejakého Sci-fi filmu. Také však koncepty už tradične bývajú. Futuristický dizajn doklepávajú robustné pneumatiky, otváranie dverí v štýle motýlích krídel ale aj vzhľad interiéru.

Zaujímavý dizajn exteriéru dopĺňa aj prepracovaný interiér

V interiéri nájdeme obrovský priestor nastavený tak, aby sa v aute každý cítil pohodlne. Vnútorný priestor vozidla sa však má dokázať zmeniť na akúsi obývačku. Posadíte sa dozadu, sklopíte predné elektrické sedačky a z lakťovej opierky vybehne obrazovka. Vy si tak môžete spríjemniť napríklad čakanie na nabíjačke, prípadne oddýchnuť na dlhej ceste.

Toto konceptové vozidlo má dostať aj technológie V2H a V2G. V skratke ide o technológie, ktoré z vozidla spravia akúsi prenosnú powerbanku a vy si tak dokážete dobíjať spotrebiče alebo zariadenia priamo z auta. Dokonca V2H vám povoľuje poháňať celú domácnosť, čo môže pomôcť napríklad pri výpadku elektrického prúdu.

Celá kampaň ohľadom elektromobility v Nissane má štartovať už v roku 2025, a preto sa predpokladá, že práve Hyper Urban príde na rad medzi prvými. Možno ste však ani nevedeli, že Nissan bol považovaný za priekopníka elektromobility. Už v roku 2010 totiž priniesli plne elektrický Nissan Leaf, ktorý však už nenasledoval žiadny iný model. Až v minulom roku prišiel Nissan s modelom Ariya a naznačil, že nakoniec tá elektromobilita naozaj ešte pre nich nie je stratená.

Náš tip
Luxeed S7: Takto vyzerá nový elektromobil, na ktorom pracoval Huawei
4. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+