MojElektromobil

Čínska spoločnosť NIO začala s prípravami na vybudovanie prvej stanice na výmenu batérií v Dánsku. Nachádzať sa bude v centre krajiny a ponúkne všetkým vodičom vozidiel NIO výmenu vybitej batérie za nabitú. Po novom tak nájdeme v Európe12 takýchto staníc, informuje Electrek.

Firma NIO bola založená v roku 2014 a momentálne patrí k najvýznamnejším výrobcom na čínskom trhu. V poslednom kvartáli minulého roka síce spoločnosť zaznamenala stratu, no dodávky jej elektrických vozidiel stále rastú. Nie len v Číne ale aj v Európe.

Ako prvú krajinu zahrnutú do medzinárodnej expanzie si vybrali v roku 2021 Nórsko. K nemu sa neskôr pridalo aj Nemecko, kam prevažne dodávali svoje ET7. Pri uvádzaní nového ET5 na medzinárodný trh sa NIO rozhodlo expandovať aj do krajín ako Holandsko, Švédsko a Dánsko.

Stanice na výmenu batérií + nabíjanie | Zdroj: Electrek

Jednou z vecí, čím sa NIO odlišuje od svojej konkurencie je práve vymeniteľná batéria. Spoločnosť patrí medzi pár takých, ktoré vám vedia na počkanie vymeniť batériu za novú. Slúžia im na to špecializované stanice, ktoré môžu používatelia využiť v prípade problémov, či dochádzajúcej kapacity.

Hlavným cieľom staníc je expresná výmena vybitej batérie za nabitú, čo je pre pasažierov určite rýchlejšie ako čakanie na to, kým sa batéria nabije. Zákazníci tak ušetria kopec času. Nevýhodou je to, že takýchto staníc na výmenu zatiaľ nie je veľa, a počtom sa nikdy nepriblížia ku klasickým nabíjacím staniciam.

Stanice na výmenu batérií nájdeme už v piatich európskych krajinách

Po otvorení stanice v Dánsku nájdeme v Európe presne 12 takýchto staníc. Tri z nich sa nachádzajú v Nórsku, dve vo Švédsku, dve v Nemecku, štyri v Holandsku a jedna v Dánsku. Poslednú spomínanú predstavili len nedávno a jej strategickú polohu vysvetlili tým, že sa bude nachádzať v strede spomínaných piatich krajín.

NIO tiež uvádza, že prostredníctvom dohôd o nabíjaní s tretími stranami majú jej európski vodiči prístup k takmer 390 000 nabíjačkám. Okrem toho môžu využívať aj vlastné NIO nabíjacie stanice, ktorých je momentálne 18.

Náš tip
Nabíjacie stanice sú vystavené možnému kybernetickému útoku
7. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+