MojElektromobil

Nemecká vláda sa začiatkom novembra po rokovaní so zástupcami autopriemyslu rozhodla vykonať ďalší ústretový krok pre zlepšenie podpory elektromobility. Odklepla výrazné zvýšenie štátnych dotácií pri nákupe elektromobilov. Zároveň došlo k predĺženiu vyplácania týchto príspevkov až do konca roka 2025.

Jednorazový príspevok pri nákupe elektrických áut s cenou pod 40 000 € stúpne zo 4000 € na 6000 €. Na elektromobily s cenovkou v rozmedzí 40 000 € až 60 000 € po novom štát poskytne príspevok 5000 €. Na drahšie vozidlá sa dotácie stále nevzťahujú. Finančná podpora však počíta aj s hybridmi, kde sa štátna dotácia zvyšuje z 3000 € na 4500 €.

Informácie o posilnení dotácií prišli takmer v rovnaký čas, ako Volkswagen spustil produkciu modelu ID.3 v závode Zwickau.

Nízky záujem o elektromobily

K posilneniu štátnych dotácií v Nemecku podľa webu Financial Times dochádza hlavne kvôli nízkemu záujmu o nákup elektromobilov. Krajina chce prechodom od klasických áut smerom k hybridom a elektromobilom prispieť k zníženiu produkcie emisií, no zatiaľ sa plány v tomto smere napĺňajú len veľmi pomaly.

Podľa údajov zo začiatku roka z celkovo 47 miliónov registrovaných vozidiel spadá v Nemecku do kategórie elektrických a hybridov len 420-tisíc. Novšie čísla z augusta dokonca hovoria, že počet elektromobilov na nemeckých cestách nepresiahol 220-tisícovú hranicu.

Posilnený program štátnych dotácií by mal podľa odhadov podporiť nákup 650 až 700 tisíc nových vozidiel, čo by súčasnej situácii značne pomohlo, no stále je to pomerne málo.

Takzvaný „nemecký klimatický balík“, teda súbor širokých opatrení na ochranu klímy, si totiž ako za jeden zo svojich cieľov vytýčil na nemecké cesty do roku 2030 dostať 7 až 10 miliónov elektromobilov.

Vyššími dotáciami to nekončí

Ako ďalšie z opatrení pre zlepšenie situácie v oblasti elektromobility Nemecko plánuje výrazne zvýšiť počet nabíjacích staníc, ktoré v niektorých častiach krajiny nemajú dostatočné zastúpenie. V súčasnosti má nabíjacia sieť pozostávať z približne 21-tisíc staníc. Tento počet ale podľa aktuálnych plánov v priebehu najbližších dvoch rokov narastie na 50-tisíc. 

Dotácie na Slovensku

Elektromobily čakajú na spustenie dotácií aj na Slovensku. Ministerstvo predstavilo prvé informácie ešte koncom septembra. Tie hovoria o výške dotácie pre elektromobily vo výške 8-tisíc eur, pri kúpe plug-in hybridu získate 5-tisíc eur. Čaká sa, či sa potvrdí aj limit pre vozidlá s cenou do výšky 50-tisíc eur. Nie je jasné, či bude možné získať aj dotáciu na elektromobily Tesla.

11. novembra 2019
Zdroj: FT, Electric

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+