MojElektromobil

Nemecko je jedným z najväčších spotrebiteľov uhlia na svete. Plán, s ktorým teraz krajina prišla, je naozaj odvážny. V období nasledujúcich 19 rokov totiž plánuje zatvoriť všetkých svojich 84 uhoľných elektrární. Nemecká vláda informovala, že hlavným dôvodom ich zatvorenia je splnenie environmentálnych záväzkov.

Nemecko bolo dlhoročne lídrom v oblasti znižovania emisií oxidu uhličitého, avšak v posledných rokoch svoju pozíciu krajina stratila. Uhoľné elektrárne vyrábajú približne 40 % elektrickej energie pre nemeckých občanov. Nie je to síce málo, no situácia spred pár rokov bola ešte horšia a vtedy uhlie jednoznačne dominovalo výrobe elektrickej energie v Nemecku.

Ohľadom tohto rozhodnutia rokovala nemecká vláda 7 mesiacov. Novinku oznámil Ronald Pofall, predseda 28 člennej vládnej komisie na tlačovej konferencii v Berlíne. Posledné rokovanie trvalo 21 hodín. Na základe tohto rozhodnutia by do roku 2038 nemali byť v Nemecku žiadne uhoľné elektrárne. Krajinu vyjde toto rozhodnutie na približne 40 mld. eur.

“Pre nemeckú klimatickú politiku je toto veľký okamih, ktorý by krajinu znovu dostal na čelo v boji proti zmene klímy.” Povedala Claudia Kemfertová, profesorka pre energetickú ekonomiku v nemeckom inštitúte pre ekonomický výskum DIW Berlin. “Je to tiež dôležitým signálom pre svet, že Nemecko sa znova začne vážne zaoberať klimatickými zmenami.”

Katastrofa vo Fukušime spúšťačom eliminácie jadra

Toto rozhodnutie vyplýva z doterajšej energetickej politiky, ktorú presadzuje nemecká vláda. Tá sa rozhodla tiež vypnúť všetky svoje jadrové elektrárne do roku 2022. Hlavným podnetom bola katastrofa vo Fukušime z roku 2011. Z celkového počtu 19 jadrových elektrární bolo už v krajine zatvorených 12. Spojenie zatvorenia jadrových a uhoľných elektrární avizuje, že Nemecko počíta s obnoviteľnými zdrojmi energie. Veď nejako sa objem stratenej energie zo zatvorených elektrární vyrobiť musí. Do roku 2040 by malo byť údajne 65 – 80 % elektrickej energie v krajine z obnoviteľných zdrojov. Teraz je na úrovni 41 percent.

Jadrová elektráreň Fukušima po výbuchu (zdroj: asia.nikkei.com)

 

Problémom zatvorenia týchto elektrární môže byť aj to, že je v nich zamestnaných približne 20 tisíc ľudí a ďalších 40 tisíc je nepriamo viazaných na uhoľný priemysel. Aj toto bude jeden z problémov, ktorý bude musieť nemecká vláda v najbližších rokoch vyriešiť.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Najväčší lodný prepravca Maersk sa úplne zbaví emisii uhlíka. Do roku 2050
Náš tip
Tesla spustila najväčšiu nabíjaciu stanicu na svete. Z garáže urobila „elektráreň“
Náš tip
Od 1.1.2019 sa zvyšujú ceny elektriny: Pozor na alternatívnych dodávateľov
5. februára 2019
Zdroj: latimes.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+