MojElektromobil

Už v roku 2022 sa dohodli všetky členské štáty na úplnom zákaze predaja vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2035. V poslednej dobe to vyzeralo tak, že chce Nemecko z tejto dohody vycúvať. Najnovšie informácie od TASR hovoria, že Nemecko a EÚ už v tomto smere dosiahli dohodu.

O dosiahnutí dohody medzi Nemeckom a EÚ informoval v sobotu 25.3. nemecký minister dopravy Volker Wissing a podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Pozmenilo sa však znenie tejto dohody, na čom Nemci trvali už od začiatku. Predaj bude nakoniec povolený pre všetky vozidlá aj so spaľovacími motormi, no musia tankovať výhradne uhlíkovo neutrálne palivá.

Dohoda je na stole, no konkrétne čísla a dátumy zatiaľ nepoznáme. V správe sa však spomína, že v blízkej budúcnosti sa dohodne konkrétny postup a časový plán dosiahnutej dohody. Ak všetko pôjde hladko a obidve strany nenarazia na žiadne zbytočné úskalia, celý proces chcú uzavrieť najneskôr do jesene 2024.

Podľa vyjadrenia Timmermansa na Twitteri sa EK dohodla s Nemeckom na využívaní e-palív. Rovnako spomenul, že momentálne chystajú podklady pre čo najskoršie zavedenie CO2 štandardov pre automobily.

Okrem Nemecka sa vo vycúvaní z dohody objavili aj štáty ako Taliansko, Maďarsko, Poľsko ale aj Slovensko. To vytvorilo zvýšený tlak na spomínanú dohodu a EK tak musela okamžite konať, kým sa celý jej plán nerozpadne. Hlasovanie preto bolo dočasne odložené a najnovším výsledkom rokovaní je ukotvenie požadovanej výnimky pre spaľovacie motormi na e-palivá.

Náš tip
Víkend s BMW i7 xDrive60: Vrchol luxusu na štyroch kolesách | TEST
27. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+