MojElektromobil

Peugeot priblížil filozofiu pre budúce smerovanie svojich áut, ktorá prakticky nadväzuje na informácie spojené s nedávnym konceptom Peugeot Inception Concept. Ako pripomína, v roku 2023 bude každý model Peugeot z aktuálneho portfólia dostupný aj v elektrifikovanej verzii.

Ďalším medzistupňom prechodu na elektrickú budúcnosť a bezemisnú jazdu bude následne rok 2024, kedy dôjde k predstaveniu piatich nových plne elektrických modelov. Pôjde o známe mená v plne elektrickom prevedení: Peugeot E-308, Peugeot E-308 SW, Peugeot E-408, Peugeot E-3008 a Peugeot E-5008.

Model Peugeot E-3008 má byť predstavený už v druhej polovici roka 2023 a pôjde prvé vozidlo postavené na platforme STLA Medium s dojazdom do 700 km. Peugeot E-5008 má nasledovať “krátko potom”.

V rámci spomínanej elektrifikácie ponuky ale počíta aj s hybridným pohonom, kam spadá nová hybridná technológia MHEV 48v. V hybridnom prevedení budú dostupné modely Peugeot 208, Peugeot 2008, Peugeot 308, Peugeot 3008, Peugeot 5008 a Peugeot 408. Z popisu vyplýva to, že pôjde o zástupcov kategórie mild-hybrid, ktoré sú síce vybavené kombináciu spaľovací motor + elektromotor a k nabíjaniu batérie nedochádza zo siete, ale deje sa tak počas jazdy.

Pokračovať v smerovaní k elektrickej jazde sa bude aj v roku 2025, kedy už bude každý model Peugeot dostupný aj ako plnohodnotný batériový elektromobil. Značka súčasne avizuje obrovský zlom, ktorý nastane v roku 2030. Práve vtedy má byť každý Peugeot predaný v Európe už plne elektrickým. Pre dosiahnutie týchto cieľom vznikol projekt “E-LION PROJECT”, ktorý predstavuje súbor pravidiel a princípov “postavený na piatich E” – Ecosystem, Experience, Electric, Efficiency a Environment.

Peugeot opätovne spomína svoju ambíciu stať sa popredným lídrom v segmente elektromobility v Európe. Nebude pritom ale zabúdať ani na ostatné trhy, kde má pokračovať v elektrifikácii ponuky. Za hlavnú ambíciou označuje zámer dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2038, a to celosvetovo.

Postupná transformácia má byť vizionárska a jej čiastočným stelesnením je už spomínaný koncept Peugeot Inception Concept. Ak to zjednodušíme, tak automobilka jednoducho hovorí o tom, že sa naplno pripravuje na elektrickú budúcnosť, no ponúkať chce veľmi atraktívne elektromobily. Súčasťou prezentácie je aj zaujímavá informácia, že očakávaná životnosť batériových elektromobilov má v budúcnosť dosahovať 20 až 25 rokov, zatiaľ čo pri dnešných modeloch so spaľovacími motormi je to približne 15 rokov.

Ponuka Peugeot | Foto: Peugeot
26. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+