MojElektromobil

Výrazný odpor Nemecka proti navrhovanej podobe zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi v krajinách EÚ od roku 2035 prináša svoje ovocie. Ako informuje agentúra Reuters, Európska komisia už pripravila návrh, ktorý obsahuje tvrdo požadovanú výnimku.

Tá z pripravovaného „zákazu spaľovákov“ vyčlení vozidlá využívajúce takzvané e-palivá. Postavené budú do samostatnej kategórie. V praxi to znamená, že vozidlá so spaľovacími motormi sa budú v štátoch EÚ predávať aj po roku 2035, za predpokladu, že budú jazdiť na spomínané e-palivá.

Pevne ukotvená výnimka

O tom, že spaľovacie motory na e-palivá by mohli teoreticky získať výnimku sa hovorilo už prakticky od počiatočného návrhu novej európskej legislatívy. Konkrétne išlo o to, že výnimka by mohla byť prijatá v rámci prehodnocovania plnenia plánov pre znižovanie emisií z dopravy. Nemecko si ale tesne pred schválením dohodnutej legislatívy duplo. Predloženú podobu odmietlo podporiť, ak v nej nebude vyslovene ukotvená podmienka pre e-palivá.

Na stranu Nemecka sa po Taliansku pridali aj ďalšie krajiny, vrátane Slovenska, čo na Európsku komisiu vytvorilo zvýšený tlak. Bez súhlasu Nemecka a pridružených krajín ako sú Taliansko, Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, by návrh na zákaz predaja nových vozidiel so spaľovacími motormi jednoducho nemal šancu na prijatie. Hlasovanie preto bolo dočasne odložené a najnovším výsledkom rokovaní je ukotvenie požadovanej výnimky pre spaľovacie motormi na e-palivá.

S bežnými palivami nenaštartuje

Presná podoba spomínanej výnimky zatiaľ nie známa, no Reuters uvádza, že aktuálny návrh požaduje zavedenie technológie, ktorá by novým autám so spaľovacími motormi (predaj od roku 2035) znemožnila jazdu v prípade, že by došlo k natankovaniu štandardných palív. Fungovať by to malo približne tak, že detekčný systém auto znemožní naštartovať v prípade, že v nádrži budú „identifikované palivá produkujúce emisie“.

21. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+