MojElektromobil

Nabíjanie elektromobilov a plug-in hybridov je vďaka moderným nabíjacím staniciam pre zákazníkov priamočiarou záležitosťou. Kábel stačí pripojiť do nabíjacieho portu, autorizovať sa kartičkou alebo aplikáciou a proces nabíjania sa môže začať. Nabíjanie elektromobilov je ale vo všeobecnosti veľmi komplexnou témou a nastať môžu rôzne situácie. Jednou zo zaujímavých tém je aj riešenie nabíjania elektromobilu v spoločných garážových priestoroch bytového domu.

V tejto veci sa nám pred časom ozval aj jeden z čitateľov, ktorý popisoval nasledovnú situáciu a hľadal možné riešenie:

ZSE nám účtuje elektrinu ako podnikateľom, takže keď si v garáži nabíjam auto platím 0,50 € / 1 kWh, takže sa mi neoplatí ani jazdiť na elektrinu. Naše bytové družstvo žiadalo o prehodnotenie, ale bolo to odmietnuté, lebo že niektoré byty sú vlastnené firmami. Viete mi poradiť, či sa dá niekde sťažovať, alebo či sa vôbec dá niečo s tým robiť. Toto nevyzerá ako podpora elektromobility keď mám lacnejšie ísť na nabíjaciu stanicu, ktorá pokiaľ viem v Karlovej Vsi ani nie je…

Nakoľko sa tu spomínala priamo Západoslovenská energetika (ZSE), tak sme sa s prosbou o poskytnutie možných riešení obrátili priamo na jej zástupu, Rastislava Žemberyho z úseku e-mobility. Ten vysvetlil, že v podobných prípadoch existujú prakticky 3 možné riešenia:

  1. Akceptovať cenu, ktorú má dohodnutú s dodávateľom majiteľ objektu alebo správca. Keďže minulý rok išli ceny do extrémov, ešte stále sú relatívne vysoké, avšak podľa aktuálnych cien na burze by sa mali znormalizovať niekde k finálnej cene pre zákazníka na úrovni cca 0,30€ / kWh.
  2. Ak sa jedná o bytový dom, požiadať o zriadenie odberného miesta (OM) výlučne pre rezidentov (spoluvlastníkov) a požiadať na tomto OM o regulovanú tarifu (pre domácnosti). OM však nesmie byť využívané na podnikateľské účely ani podnikateľskými subjektami (napr. prevádzkami v polyfunkčom dome). Regulovaná cena je aktuálne 0,16€ / kWh.
  3. Uzatvoriť zmluvu s poskytovateľom nabíjacej infraštruktúry, napr. ZSE Drive o zriadenie ich vlastného odberného miesta a infraštruktúry pre pripájanie wallboxov. Ponuka ZSE Drive v bytových domoch je aktuálne 0,25€ / kWh počas nočného nabíjania.

Ak ste už podobnú situáciu s účtovaním nabíjania niekedy riešili Vy a máte vecné tipy alebo rady, tak ich samozrejme vítame v komentároch dole.

Dáva ZSE Drive nižšie ceny?

Doplnené 9.8.2023

K vyššie popisovaným možnostiam sa nám s pripomienkou ozval čitateľ, u ktorého v ostatných dňoch dochádzalo v bytovom dome k realizácii nabíjacej infraštruktúry od ZSE Drive. Zaslal nám aj prospekt s informáciami o ponuke. Išlo o produkt Domáce nabíjanie od ZSE Drive s predprípravou kabeláže, smart wallboxom a mesačným poplatkom za online služby, vrátane využívania programu Partner na nabíjanie vo verejnej sieti.

Poukazoval pritom na informáciu o cene za 1 kWh pri nabíjaní v garáži bytového domu, kde mu ZSE Drive dalo ponuku na 0,19 € za 1 kWh v nízkej tarife a 0,29 € za 1 kWh vo vysokej tarife. Oproti tomu, nám ZSE Drive uviedlo, že aktuálna ponuka v bytových domoch je 0,25€ / kWh počas nočného nabíjania (nízka tarifa). Čo presne spôsobilo tento rozdiel sa pokúšame zistiť priamo u ZSE Drive.

Nový konfigurátor domáceho nabíjania

V súvislosti s problematikou domáceho nabíjania elektromobilov a plug-in hybridov stojí za zmienku nový konfigurátor od ZSE Drive. Priamo na oficiálnej stránke tohto prevádzkovateľa sa dá vyklikať objednávka kompletného riešenia: smart Wallbox, online služby, nabíjací kábel.

Zvoliť si môžete či máte záujem o inštaláciu wallboxu vo vlastnej réžii, inštaláciu bez ohliadky alebo s odbornou obhliadkou priestoru. Týmto spôsobom sa dostanete aj k informáciám o možnosti využívať distribučnú sadzba D4. Vo svojej podstate ide o objednávkový formulár, no jeho preklikaním (aj bez reálnej objednávky) sa viete dostať k užitočným informáciám o nákladoch na inštaláciu wallboxu a jeho prevádzku. Takže si viete vytvoriť celkom dobrú predstavu o tom aké sú možnosti a koľko vás to bude stáť.

Zdroj: ZSE Drive

Náš tip
Nabíjanie elektromobilov na Slovensku v roku 2023 a plány do budúcna | VIDEO
9. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+