MojElektromobil

Nabíjacie stanice Tesla Supercharger V3 budú ešte výkonnejšie s výkonom do 300 kW. Konkurencia je napriek tomu výkonnejšia.

300 kW na Tesla Supercharger V3

Elon Musk na Twitteri potvrdil, že elektromobily Tesla nabijú ich majitelia rýchlejšie. To vďaka navýšeniu maximálneho nabíjacieho výkonu staníc Tesla Supercharger 3. generácie zo súčasných 250 kW na 300 kW. Nabíjačky prvej (105 kW) a druhej (150 kW) generácie sa upgradovať zatiaľ nebudú, no aktuálne sa aj tak budujú prioritne V3 stanice. Jedna z nich je aj v Košiciach, ďalšia pribudne tento rok v Trenčíne.

Nevieme, či tento výkon budú môcť prijať všetky modely Tesly, no určite to ešte viac uľahčí cestovanie na dlhé trasy. Tesla Supercharger je s aktuálne asi 25 tisíc nabíjacími stojanmi najväčšou a najpohodlnejšou nabíjacou sieťou na svete. Priemerný počet stojanov na nabíjaciu lokalitu je deväť. Všetky Tesly majú fukciu Plug&Charge, teda jednoduché zapojenie kábla a automatické spustenie nabíjania, čo väčšina iných elektromobilov nemá.

Musk o tejto novinke informoval v reakcii na 1000-kilometrový test 11 rôznych elektromobilov. Prvé tri priečky v pohodlnosti cestovania obsadili Tesly, konkrétne Model S Long Range, Model 3 Performance a Model Y Performance.

Konkurencia je výkonnejšia

Konkurencia však nespí a tak v Európe, ako aj v Severnej Amerike rýchlo rastú nabíjacie stanice s ešte vyšším nabíjacím výkonom, ako Supercharger. Po celej EÚ, ako aj na Slovensku, operuje sieť Ionity a za veľkou mlákou je to celonárodný prevádzkovateľ Electrify America (EA). Obidve siete majú max. výkon až 350 kW.

Maximálny výkon nie je však pri takto vysokých hodnotách až tak relevantný. V oboch prípadoch nabijete 80 percent kapacity batérie do jednej hodiny. Najdôležitejší faktor je to, koľko km dojazdu auto získa za jednotku času nabíjania, a to môže byť rôzne. Tesla sa môže aj pri nižšom výkone nabiť rýchlejšie, napríklad kvôli vopred viac zohriatej batérii, alebo menšej kapacite baterky ako porovnateľné modely iných výrobcov.

15. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+