MojElektromobil

Čínska spoločnosť Dongfeng Motor Corporation, známa skrátene ako Dongfeng, na Slovensku plánuje predávať ďalší elektromobil. Po modeloch DongFeng Seres 3 a DongFeng S50EV by v dohľadnej dobe malo pribudnúť aj elektrické SUV Dongfeng Seres SF5. Oficiálne zastúpenie automobilky to v týchto dňoch pripomína na sociálnej sieti Facebook.

Informácia o plánovanom predaji v praxi nepatrí medzi horúce novinky. Spoločnosť túto skutočnosť prezradila už pri oficiálnom vstupe na slovenský trh. Najnovšie sa ale púšťa do propagovania daného modelu, čo môže naznačovať, že začiatok predaja je na spadnutie. Nakoľko navyše avizovala, že model bude dostupný v 4. kvartáli 2021, je vysoko pravdepodobné, že najnovšia pripomienka nebude len náhodou. Situáciu preto preverujeme.

Poriadny výkon aj zaujímavé technológie

Športovo ladené SUV Dongfeng Seres SF5 bude na Slovensku dostupné v prevedení čistokrvného elektromobilu, rovnako ako plug-in hybrid. V prípade čisto elektrickej verzie sa pozeráme na model s dvojicou elektromotorov s celkovým výkonom 510 kW a krútiacim momentom 1040 Nm. Podpisuje sa to na zrýchlení z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. Maximálna rýchlosť dosahuje 255 km/h. Dongfeng Seres SF5 disponuje pohonom všetkých kolies.

Napriek tomu, že ide o zástupcu radu SUV s hmotnosťou 2370 kg, vďaka batérii s kapacitou 90 kWh má čisto elektrický dojazd dosahovať až 500 kilometrov, avšak podľa staršej metriky NEDC. V súčasnosti je už v Európe štandardom používanie novšieho typu merania WLTP, ktorý má bližšie k realite. Zaujímavosťou je podpora technológií V2V (nabíjanie iných elektromobilov) a V2L (napájanie spotrebičov).

Silný konkurent

Dongfeng Seres SF5 má byť zástupcom strednej triedy, čo by sa malo podpísať aj na predajnej cene. Tá by sa podľa predbežných informácií mala pohybovať v rozmedzí od 48 000 až do 63 000€. Novinka by teda mohla predstavovať veľmi silnú konkurenciu pre existujúce modely predávané na Slovensku, ako je napríklad ŠKODA ENYAQ iV, EQA od Mercedes EQ, KIA EV6 či Volkswagen ID.4.

Dongfeng Seres SF5 ako plug-in hybrid

Ako sme spomínali, Seres SF5 je predávaný aj vo verzii plug-in hybrid. O pohonom sa stará 1,5-litrový spaľovací motor v kombinácii s dvojicou elektromotorov. Celkový výkon tento sústavy dosahuje 405 kW s maximálnym krútiacim momentom 820 Nm. O čisto elektrický dojazd sa stará batéria s kapacitou 35 kWh, čo sa v praxi pretavuje do 180 kilometrov.

Na oficiálnej stránke slovenského zastúpenia Dongfeng sa spomína, že „športovo ladené SUV strednej triedy SERES SF5 bude dostupné ako čistokrvný elektromobil, ako aj plug-in hybrid“. Na základe toho môžeme očakávať, že v predaji sa objavia obidve verzie. Či predajca stihne dodržať ohlásený termín zisťujeme. Veľa času mu už ale nezostáva.

Dongfeng Seres SF5
DongFeng Seres SF5 | Foto: Dongfeng Motor Slovensko
Náš tip
Elektrifikácia neobchádza ani legendárne muscle cars. Dodge pripravuje tri modely
2. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+