MojElektromobil

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach vyrobil prvú gigawatthodinu elektrickej energie. Prostredníctvom tlačovej správy o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Minister hospodárstva Karel Hirman v piatok 3. februára 2023 pracovne navštívil jadrovú elektráreň v Mochovciach, kde si v sprievode generálneho riaditeľa Slovenských elektrární, Branislava Strýčka a manažmentu jadrovej elektrárne si prezrel priestory tretieho a štvrtého bloku elektrárne.

Zástupcovia Slovenský elektrární ho práve pri tejto príležitosti informovali o aktuálnom stave tretieho bloku, ktorý už počas skúšobného procesu spúšťania vyrobil prvú gigawatthodinu elektrickej energie.

Čaká ho ešte množstvo skúšok

Skúšky budú pokračovať v najbližších dňoch tzv. prifázovaním druhej turbíny tretieho bloku. Postupne sa bude zvyšovať výkon, ktorý ide aktuálne na približne 20 % výkonu. Prifázovanie zjednodušene predstavuje pripojenie k elektrickej sieti, čo znamená, že môže dochádzať k produkcii elektrickej energie, ktorá je dodávaná do siete.

V ďalších týždňoch sa budú testovať rôzne režimy a až po úspešnom a bezpečnom zvládnutí všetkých skúšok bude možné uviesť tretí blok naplno a trvalo do prevádzky. Prevádzka bude testovaná na rôznych výkonnostných úrovniach, až po využívanie maximálneho nominálneho výkonu počas dlhodobejšieho testu. Testovaciu prevádzku budú sprevádzať plánované krátkodobé odstávky.

Po vyhodnotení všetkých testov tejto etapy prejde blok na výkonovú hladinu 35 % výkonu reaktora a postupne ju budú zvyšovať až na 100 %, s krátkodobými plánovanými odstaveniami podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky. Úplnú funkčnosť 3. bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na plnom, 471-megawattovom výkone.

Slovenské elektrárne

Samotný blok bol prvýkrát prifázovaný k sieti v utorok 31. januára a pri jeho plnom výkone bude pokrývať približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Rovnako bude pokračovať dostavba štvrtého bloku. Dosiahnutie dôležitého míľniku výstavby sa predbežne očakáva v polovici septembra, kedy sa upresní aj definitívny termín ukončenia jeho výstavby.

Tretí blok umožnil zastropenie ceny elektrickej energie

Spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce je kľúčovou udalosťou pre slovenskú energetiku, no v konečnom dôsledku aj pre jednotlivcov. Práve na spustenie tretieho bloku totiž bolo úzko naviazané plnenie dohody, ktorá prináša zastropenie ceny elektrickej energie pre domácnosti na cene 61,20 € za 1 MWh. Ide o silovú zložku, ktorá je ďalej navýšená o koeficient 10% v zmysle vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Výsledkom dohody teda bola cena silovej zložky 67,3 € za 1 MWh.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nakoniec na konci roka 2022 všetko prepočítal a uviedol, že domácnosti v konečnom dôsledku budú za elektrickú energiu v roku 2023 platiť asi o 2,5 % viac než v roku 2022.

6. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+