MojElektromobil

Mitsubishi Motors oznamuje veľkú investíciu do divízie Ampere, ktorú založila automobilka Renault. Ampere je zameraná na vývoj elektromobilov a softvérových riešení. Japonská automobilka do nej investuje 200 miliónov eur.

Ako informuje, týmto krokom chce posilniť vývoj svojich technológií elektrických áut a súčasne rozširovať ponuku modelom. V rámci prvého kroku užšej spolupráce má Ampere na európsky trh dodávať elektrické modely ako súčasť takzvanej OEM dohody.

To by v preklade malo znamenať asi toľko, že Mitsubishi Motors od Ampere získa nové vozidlá, ktoré potom bude predávať pod vlastnou značkou. Ide o strategický krok, ktorý umožní posilniť pozíciu na európskom trhu, a pritom minimalizovať náklady inak potrebné na vývoj.

Spoločné plány

Nejde o žiaden blesk z jasného neba. Trojica známych mien Renault, Nissan a Mitsubishi už pred rokmi založila takzvanú “Alianciu”. Medzi jej plánmi boli aj výrazné investície do elektrifikácie, zdieľanie technológií, ale prakticky aj zdieľanie nákladov.

Mitsubishi Motors v súvislosti s ohlásenou investíciou do Ampere dokonca priamo uvádza, že ide o ambiciózny krok z jej strednodobých plánov, kam spadá aj posilnenie spolupráce s členmi spomínanej “Aliancie” smerom k ďalšej fáze rozvoja elektrifikácie.

Ampere sa chystá na burzu

Nissan ako jeden z členov sa už zaviazal, že do divízie Ampere investuje 600 miliónov €, čím sa stane strategickým investorom a zabezpečí si tak miesto v správnej rade novej spoločnosti. Terajšia divízia Ampere má totiž v roku 2024 vstúpiť na burzu ako samostatná spoločnosť, v ktorej bude mať Renault 50% podiel, informuje agentúra Reuters.

Náš tip
Fotovoltika pre školy a sociálne zariadenia. Pripravených je 150 000 €, toto sú kľúčové podmienky
25. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+