MojElektromobil
V Prahe je už dnes veľa elektromobilov, no do roku 2030 bude rýchlo narastať. Hlavné mesto ČR začína masívne rozširovať nabíjanie elektromobilov z lámp verejného osvetlenia. Takéto nabíjanie už máme aj na Slovensku.

Nabíjanie elektromobilov z verejného osvetlenia v Prahe

Pražský magistrát už dlhšie podporuje čistú a udržateľnú mobilitu, v rámci nej aj elektromobilitu. Už v roku 2019 sa zaviazal znížiť emisie v meste o 45% do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

V rámci nového projektu rozširovania nabíjacej infraštruktúry vybuduje v nasledujúcich dvoch rokoch po meste stovky nových inteligentných lámp verejného osvetlenia. Tie budú slúžiť ako body pomalého nabíjania pre majiteľov elektromobilov. Informuje o tom pražský primátor Zdeněk Hříb.

V dvanástich vopred vybraných lokalitách pribudne asi štyristo lámp s nabíjacím výkonom do 22 kW, niektoré ešte tento rok. Do roku 2030 sa očakáva, že v Českej republike bude jazdiť 500 000 až 700 000 elektromobilov, z toho bude približne pätina v Prahe. Aktuálne funguje v Prahe približne 20 takýchto nabíjacích lámp.

Poradca hlavného mesta Praha Jan Chabr hovorí, že na rýchlo narastajúci počet elektromobilov sa musí mesto zodpovedne pripraviť. „Nebude to otázka roka, ani dvoch, už vlani sme začali s budovaním nabíjacej infraštruktúry a využívame na to potenciál verejného osvetlenia.“

Nabíjacie lampy dostali označenie „EV ready lamp“ a na prvý pohľad sú rovnaké ako tie, ktoré svietia ľuďom na cestu. Nabíjanie elektromobilov zabezpečí prídavný box, v ktorom je potrebná všetká elektronika.

Nabíjanie elektromobilov z lámp verejného osvetlenia v Prahe (Foto: Magistrát hl.m. Prahy)
Nabíjanie elektromobilov z lámp verejného osvetlenia v Prahe (Foto: Magistrát hl.m. Prahy)

6 000 nabíjacích lokalít za 800 miliónov

V ďalších šiestich rokoch pribudne v Prahe asi 6 000 takýchto miest na nabíjanie, no magistrát presne nevie, kde bude najlepšie ich nainštalovať. Tento problém rieši aj s podnikom TSK Praha (Technická správa komunikácií Praha, pozn. red.). Vedie sa dialóg, kde budú tieto lampy dávať najväčší zmysel pre používateľov.

Hlavné mesto ČR nabíjacie lampy vybuduje za 800 000 000 českých korún (30,6 milióna eur).  V tejto sume sú však zahrnuté aj náklady na rozsiahlu modernizáciu samotnej siete verejného osvetlenia, náklady na obnovu chodníkov a ciest okolo lámp. Lampy budú výhradne s úspornou LED technológiou a budú mať dynamické riadenie intenzity osvetlenia. Keď nebude potrebné svetlo, lampa môže automaticky stlmiť svetlo alebo zhasnúť.

Elektrobus Škoda Electric Dopravného podniku mesta (Foto: FB/Zdeněk Hříb)
Elektrobus Škoda Electric Dopravného podniku mesta (Foto: FB/Zdeněk Hříb)

Čistá mobilita v Prahe

V Prahe sa okrem nabíjacích lámp intenzívne pracuje aj na „očistení“ vozového parku mestského dopravného podniku a tiež vozových parkov magistrátu a mestských príspevkových organizácií.

Primátor Hříb na svojom Facebooku informoval, že mesto zaobstaralo 14 nových elektrobusov značky Škoda Electric s kapacitou 69 cestujúcich a dojazdom 100 kilometrov. Majú byť nasadené na linky č. 154 a 213 už koncom roka 2021.

Vedenie Prahy oznámilo na konci minulého roka aj nákup 27 elektrických osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Nakúpili sa vozidlá Nissan Leaf (náš test) a Nissan e-NV200 (náš test) za celkovú obstarávaciu cenu 20 miliónov Kč (760 tisíc eur). Budú slúžiť pražským mestským školám.

Nabíjanie z verejného osvetlenia na Slovensku

Pred nedávnom sme vás informovali o takýchto lampách s nabíjacími zásuvkami aj na Slovensku. Niekoľko takýchto lokalít pribudlo v poslednej dobe v meste Dolný Kubín a Sabinov. Okrem toho sa podobné lampy nachádzajú aj v Bratislave.

Ďalšie sa plánujú aj v Prešove a v ďalších slovenských mestách. Komplexný systém rozvoja mestskej nabíjacej infraštruktúry na Slovensku rieši mesto Trnava.

Nabíjanie elektromobilov zo stĺpov verejného osvetlenia (
Nabíjanie elektromobilov zo stĺpov verejného osvetlenia v Sabinove (Foto: FB/Matej Hrabčák – poslanec)
28. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+