MojElektromobil

Automobilka Mercedes-Benz nám na autosalóne vo Frankfurte predstavila druhý koncept z rodiny elektrických automobilov EQ. Po stredne veľkom SUV sme spoznali kompaktný elektrický hatchback Mercedes-Benz EQA.

Prvé čo na vozidle okrem dizajnu zaujme, sú jeho rozmery – 4285/1810/1428 mm (dĺžka/šírka/výška). Svojou dĺžkou sa radí medzi mini autá, avšak rázvorom 2 729 mm o 3 triedy vyššie, tzn. do strednej triedy. Sme veľmi zvedaví, či si podobné proporcie zachová aj produkčný model. Vďaka koncepcii elektrického pohonu, keď batéria je zapustená do podlahy vozidla a elektromotory majú veľmi kompaktné rozmery, to však nie je nič nereálne.

Náš tip
Mercedes-Benz rozdáva príspevky na ekologické vozidlá, vrátane nízkoemisných dieselov, a to do výšky 7 400 €

Elektrický pohon konceptu Mercedes-Benz EQA tvoria 2 elektromotory, ktoré sú výkonovo škálovateľné. Ich spoločný maximálny výkon môže byť 200 kW, pričom je možné voliť medzi rôznymi výkonnostnými charakteristikami pohonu. Variabilne deliteľný krútiaci moment môže dosahovať viac ako 500 Nm. Z 0 na 100 km/h vystrelí EQA za 5 sekúnd. Reálny dojazd elektromobilu sa má byť okolo 400 km, v závislosti od nainštalovanej batérie.

mercedes-benz eqa

Automobilka Mercedes-Benz kladie dôraz na pohodlné a rýchle nabíjanie. V domácich podmienkach ho bude možné realizovať indukčne, tzn. bezdrôtovo alebo prostredníctvom wallboxu. Pri nabíjaní na verejných nabíjacích staniciach príde vhod podpora rýchlonabíjania, ako aj jednoduché platenie za nabíjanie v rôznych sieťach staníc, prostredníctvom aplikácie Mercedes me. Pri 10 minútovom nabíjaní na rýchlonabíjačke je vozidlo schopné získať dojazd 100 km.

Náš tip
Prekrásny kabriolet od Mercedes-Maybach má 750 elektrických koní a extrémne rýchlonabíjanie

Batérie do Mercedes-Benz EQA bude dodávať dcérska spoločnosť Daimleru, Deutsche ACCUMOTIVE. Pre istotu pripomíname, že pod Daimler patrí aj automobilka Mercedes-Benz. Tá sa si tak bude v podstate vyrábať akumulátory sama. Základná kapacita batérie by mala začínať na hodnote okolo 60 kWh.

Zdroj: tlačová správa

12. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+